Pardubice - informace o městě

Krajské město Pardubice leží v Polabské nížině na soutoku Labe a Chrudimky. Pardubice, město sportu – to je známý přívlastek. O tom, že je sport je v Pardubicích dominatní svědčí mnoho slavných sportovních akcí a klubů s dlouholetou tradici. Ale nenechte se mýlit, Pardubice nabízí návštěvníkům i historické a kulturní skvosty. Zavítejte do města Pardubice, kde umějí vyrábět jedinečný malovaný perník!

Co navštívit v Pardubicích

Určitě si nenechte ujít návštěvu pardubického renesančního zámku, který se nachází prakticky v centru tohoto města perníku. Byl vystavěn pány z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. Vodní příkop kolem mohutného hliněného valu s hradbou dokonale opevňuje rozlehlé území kde stojí neskromný zámecký palác. Součástí zámku jsou i expozice východočeského muzea a galerie se stálými i proměnnými expozicemi. Zajímavostí jsou volně pohybující se pávy a perličky, které dokreslují vznešenou atmosféru místní perly.
Historické jádro města má kouzelné prostředí díky malebným uličkám, měšťanským domům a především Pernštýnskému náměstí. Stopy barokní, rokokové i klasicistní jsou patrné na obloukových štítech domů z nichž vyniká Dům u Jonáše, kterého zdobí proslulá plastická fasáda biblické postavy Jonáše, který se ocitá v tlamě velryby. Budova Pardubické radnice je dalším obdivovaným místem malebného náměstí. Radnice je novorenesančním komplexem s freskami ctností, sgrafity navrhovatele Mikoláše Alše a sochou rytíře zdobící štít radnice. Z Třídy Míru, hlavní pardubické rušné ulice, budete vcházet na náměstí pod Zelenou bránou. Tato štíhlá hranolová kamenná věž jejíž střecha byla pokryta plechem z mědi časem zezelenala a dala věži název zelená. Věž je vlastně jediným dochovalým zbytkem městského opevnění a je přístupná veřejnosti. Za dobré viditelnosti lze spatřit dokonce vrchol Sněžky.

Pardubice – město sportu

Nedá se nezmínit o sportovních akcích nebo sportovních klubech v Pardubicích. Kdo by neznal Velkou Pardubickou Steeplechase - legendární koňské překážkové dostihy konající se v říjnu každoročně. Zlatá přilba Speed race je pojmenování pro prestižní a nejstarší motocyklové závody na ploché dráze. V rámci těchto vícedenních akcí můžete využít ubytování v Hotelu Arnošt Garni, který je velmi dobře hodnocen od ubytovaných návštěvníků. Nejvyšší soutěž hrají Pardubáci v hokeji - HC Eaton Pardubice, a také v basketbalu - BK Pardubice. Na mezinárodním festivalu šachu a her Czech Open se zase hraje několik desítek turnajů v různých hrách. A konečně je zapotřebí zmínit Pardubickou juniorku, což je mistrovství ČR jednotlivců v kategorii staršího dorostu.

Tipy na výlety v okolí Pardubic

Kousek od Pardubic se nachází kopeček. Převyšuje okolní krajinu o 80 metrů a byl na něm postaven hrad. Říká se mu Kunětická hora. Koná se tu spousta akcí a zejména při divadelních či kulturních vynikne tajemná atmosféra středověkého hradu.
Lázně Bohdaneč jsou
vzdálené pouze 6 km od Pardubic a k lázním jezdí městská hromadná doprava. Svoje umění tu zanechal významný český architekt Josef Gočár. Pavilón Gočár patří mezi chráněné architektonické památky a dodnes se těší zájmu lázeňských hostů. Objevte jeho další unikátní stavby návštěvou těchto klidných lázní specializovaných na léčbu pohybového aparátu, cukrovky, altrózy nebo infarktu myokardu.
Muzeum Dr. Emila Holuba v nedalekých Holicích doporučujeme navštívit těmi, kdo jsou fascinováni Afrikou nebo se chtějí dozvědět o tomto světadílu něco nového. Z jeho cest do nitra Afriky přivezl dr. Emil Holub přírodovědné sbírky i cenný etnografický materiál.
Asi 12 km od Pardubic se nachází královské věnné město Chrudim, jehož dominanta viditelná z dálky se jmenuje Arciděkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie. Dále stojí za to navštívit komplex muzejních budov s úžasnou uměleckou výzdobou a nádherným koncertním sálem. V Chrudimi využijte ubytování v rodinném Penzionu Markéta, v útulně zařízených pokojích se budete cítit jako doma. Myší ulička i ostatní malebné uličky v Chrudimi přímo vybízejí k večerním tajuplným procházkám!

TIP na ubytování

V Pardubicích se nachází Penzion Staré Časy, který má svoji vlastní restauraci kde poskytují slevu pro ubytované klienty. Pokud si nestihnete rezervovat ubytování včas, penzion bývá částo obsazen, tak si vyberte dle rozsáhlé fotogalerie nebo recenzí od ubytovaných zákazníků jiný hotel nebo penzion ve městě Pardubice!

TOPlist