Pálava a Nové Mlýny - informace o městě

Pálava patří k jedné z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších turistických oblastí v České republice a je proslulá zejména svou vinařskou tradicí. Naleznete zde krásné turistické cíle jako Pavlovské Vrchy, Novomlýnské nádrže, Milovický les, zříceninu hradu Děvičky, zámek v Mikulově či jedinečný Lednicko-valtický areál. Od roku 1976 patří Pálava mezi chráněné krajinné oblasti.

Základní charakteristiky Pálavy

Pálava se rozkládá od Dolních Věstonic a sahá až ke státní hranici s Rakouskem (za městem Mikulov). Mezi její přírodní hranice patří i řeka Dyje, Věstonická a Novomlýnská nádrž. Naleznete zde pět přírodních rezervací, pět přírodních památek, čtyři národní přírodní rezervace a jednu národní přírodní památku.

Proč je Pálava tak jedinečnou turistickou destinací a přírodní památkou? Tato nádherná vinařská oblast se nachází v nejteplejší a nejsušší části České republiky a díky tomu nápadně připomíná středomoří. Rodí se zde naše nejlepší vína, a tak si domu můžete přivést jako krásnou vzpomínku nebo dárek typické bílé sladké víno s názvem Pálava, ze kterého je cítit slunce a práce vinařů. Zdejší krajinu tvoří rozlehlá úrodná pole, rozkvetlé louky, zelené vinice a vápencová skaliska, která pochází až z jurského období. Naleznete zde nejrozmanitější druhy rostlin, hmyzu a ptáků, které jinde jen tak neuvidíte. Místní Správa národního parku ostražitě chrání zdejší přírodu, aby si uchovala všechnu svou jedinečnost, a proto pořádá různé workshopy, veřejné sbírky a také pravidelně informuje veřejnost o zásadách chování v přírodě.

Tipy na výlet na Pálavě

Pro každého, kdo přijede na Pálavu, se nabízí pestré možnosti, jak si užít volný čas. Zájemce o historii a kulturu zaujmou například vykopávky z doby lovců mamutů, které jsou uložené v muzeu v Dolních Věstonicích, kde se našla i vzácná soška Věstonické Venuše. Za návštěvu stojí také unikátní Lednicko-valtický areál. Labužníky osloví výborná domácí moravská kuchyně a výtečné kvalitní víno, které zde můžete ochutnat na každém kroku. Sportovně založené jedince nadchne rozsáhlá síť cyklostezek a turistických tras, které se linou zdejšími vinicemi a vesničkami. Na své si zde přijdou i milovníci vodních sportů, které nabízí vodní nádrž Nové Mlýny, kde můžete podniknout výlet na loďce, rybařit nebo si třeba vyzkoušet windsurfing. Vidíte, že Pálava má každému z vás co nabídnout.

Pavlovské vrchy jsou dominantou zdejšího jinak rovinatého kraje a představují významnou přírodní rezervaci, ve které volně žije například ťuhýk obecný, výr velký nebo kudlanka nábožná. Z rostlin zde můžete zahlédnout kosatec nízký, len chlupatý, violku obojakou nebo šalvěj habešskou. Nejvyšším vrcholem je Děvín (554 m.n.m), kde se nachází rozvalina gotického hradu Děvičky (též Dívčí hrady nebo Maidenburg). Pokud na ní vystoupáte, tak se můžete kochat nádherným výhledem na zelené vinohrady, vodní nádrž Nové Mlýny i na nádherný Mikulov. TIP: vyberte si ubytování přímo pod Děvínem v obci Pavlov.

Patříte-li mezi zvídavé a romanticky založené jedince se zálibou v historii, pak určitě navštivte Lednicko-valtický areál. V jeho malebném prostředí, které je plné rybníků a parků s barevnými květinami, hustými keři a vzrostlými stromy, lze strávit úplně celý den. Pokud ho chcete projít celý a vše si v klidu prohlédnout, tak vám zřejmě jeden den nebude stačit. Mezi jeho zajímavosti patří například zámek Lednice s zámeckým parkem, Obelisk, Minaret, Janův hrad, zámek Valtice či Tři Grácie. TIP: ubytujte se v krásném městě Lednice nebo ve Valticích, abyste si mohli důkladně prohlédnout všechno zdejší kulturní a přírodní bohatství.

TIP na ubytování na Pálavě:

Ať už si vyberete k ubytování hotel, penzion nebo apartmán, tak se můžete těšit na pohodlné zázemí a známou moravskou pohostinnost.  Ve vinařských Hustopečích doporučujeme Wine Wellness Hotel Centro Hustopeče a Hotel Růženy, v Mikulově Hotel Vivaldi nebo Hotel Golf Garni, a v Dolních Dunajovicích Penzion Volařík. Mezi velmi oblíbené hotely v Lednici patří Spa Resort LedniceRelax Hotel ŠtorkMY HOTEL či Zámecký hotel Lednice. Ve Valticích doporučujeme například Penzion Zámeček La VeneriaPenzion Reva nebo Hotel APOLLON.

TOPlist
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s využíváním souborů cookie.
Rozumím