Orlické hory - informace o městě

Po staletí se měnil název pro hory na území Královéhradeckého kraje. Jmenovaly se Slezské, poté je Alois Jirásek nazval Kladskými. Až v roce 1836 byl zaveden název Orlické hory, patrně díky řekám, které hory obtékají, ale na masivu nepramení. Ty řeky se jmenují jak jinak než Tichá a Divoká Orlice. Orlické hory nejsou ani horami nikterak vysokými, ale malebná, státem chráněná krajinná oblast má rozhodně návštěvníkům co nabídnout, však posuďte sami ...

Základní charakteristiky Orlických hor

Rozloha CHKO Orlických hor je 204 km2. Velká Deštná je nejvyšším vrcholem Orlických hor, který měří 1 115 m n. m. Důvodem, proč je oblast chráněná, jsou zejména rozsáhlé rašeliniště, podmáčené horské louky, prameniště spousty řek – je zde nadprůměrné srážkové území. Orientace pomocí GPS: 50° 07´ - 50° 23´ N, 16° 17´- 16° 17´E.

Tipy na výlety v Orlických horách

Na putování pěšky po Orlických horách je ideálním východiskem město Náchod, kde ihned nad náměstím je známý náchodský zámeček vršku kulatého. Odtud se můžete vydat na protější kopec, kde na vás čeká Jiráskova turistická chata a spolu s ní také dělostřelecká pevnost Dobrošov. Je nedokončená, avšak přístupná veřejnosti, prohlídka trvá necelou hodinku.

Deštné v Orlických horách je střediskem jednak zimních sportů nabízející i atraktivní večerní lyžování nebo běžkařské trasy – upravovaná hřebenová magistrála jistě potěší milovníky toulek zasněženou krajinou. Víte, jak se jmenuje bájná postava Orlických hor? Jsou dvě, Rampušák a Kačenka. Každoročně slavnostně uzavírají zimní sezónu v půli března. Akci stojí za to navštívit - zúčastněte se reje masek a bohatého doprovodného programu spolu s herci pražského divadla Ypsilon.

Přírodní rezervace Zemská brána je oblíbené výletní místo. Skalnatý úsek Divoké Orlice, která zde vyhloubila romantické údolí. Součástí je i naučná stezka dlouhá 3 km kde na vás čeká 22 panelů se zajímavostmi zdejší krajiny. Chcete-li si putování po krásách orlické přírody prodloužit, tak Jiráskova cesta protíná zdejší lokalitu.

Hodností „hlavní město Orlických hor“ se pyšní město Rokytnice v Orlických horách. A opravdu má co nabídnout. V zimě je lyžařské středisko ideální pro rodiny z dětmi, v létě je podporovatelem turistiky v tomto regionu. Hned na náměstí se můžete ubytovat v Penzionu Rampušák, levný hotel nabízí i horskou hospůdku se místními specialitami!

5 km od Rokytnice se nachází další dělostřelecká pevnost – Hanička. Byla vybudována ve 30. letech minulého století jako předválečné opevnění před stále více nebezpečným Německem. Prohlídky jsou v létě každou hodinu, a také je dobré vědět, že teplota v podzemí je 8° Celsia, a že cesta k Haničce je asi 20 minut od záchytného parkoviště.

Se spisovatelem Aloisem Jiráskem se váže jedna příhoda – napsal román Poklad, inspirovaný hledáním pokladu na zřícenině hradu Potštejn, jedné z největších zřícenin u nás. K hradu se dostanete pohodlnou cestou z náměstíčka stejnojmenné obce. Najdete zde také zpřístupněný zámek.

Zámek Častolovice, jehož dějiny sahají až do 13. století, byl původně vodní tvrzí. V renezanční zámek byl přestavěn později, nyní si můžete prohlédnout 20 místností tohoto turisty vyhledávaného místa. Za zmínku stojí i rozsáhlý anglický park s vodní a růžovou zahradou.

TIP na ubytování:

Z nabídky hotelů a penzionů si jistě vybere každý, hoteliéři v romantických Orlických horách poskytují pohodlné ubytování.

TOPlist