Olomouc - informace o městě

Téměř centrální město Moravy je významné svou historií, ale i svými turistickými cíli. V tomto stotisícovém městě se nachází starobylá univerzita Palackého, Olomouc je tedy i studentským centrem.

Historie města Olomouc

Olomouc vznikla v 10. století a už v roce 1253 se stává královským městem. Město je spojeno s událostí zavraždění krále Václava III. a vymřením Přemyslovců. Město Olomouc se stalo také významným jezuitským centrem. V roce 1573 zde byla založena Univerzita císaře Františka, která v nynější době nese název Palackého univerzita.
Z historie Olomouce můžeme jmenovat i významnou událost z roku 1823. V tomto roce byla arcibiskupovi Rudolfu Habsburskému věnována dokončená zhudebněná mše Missa solemnis D dur od Ludwiga van Beethovena.

Architektonické památky

Olomouc se pyšní několika kašnami, které byly vystavěny od 17. až do 21. století. V historické části města se nachází jedna z nejnovějších kašen 21. století, Ariónova kašna. Z roku 1683 od sochaře Michaela Mandíka a kameníka Václava Schülera můžete obdivovat Neptunovu kašnu.
Dominantou Olomouce se však stal Sloup Nejsvětější trojice, který je památkou UNESCO a jeho vysvěcení se účastnila císařovna Marie Terezie i manžel František I. Lotrinský. K památkám neodmyslitelně patří Katedrála Sv. Václava, která je vidět už při příjezdu do města. Olomouc je významným církevním městem, protože se zde nachází arcibiskupský palác, arcidiecézní muzeum či románský biskupský palác.

Kultura a sport v Olomouci

Ve volném čase můžete navštívit Vlastivědné muzeum Olomouc, muzeum moderního umění nebo botanickou či zoologickou zahradu.
Z kulturních akcí můžeme uvést Moravské divadlo, muzeum umění či Moravskou filharmonii Olomouc.
Milovníci sportu si zde přijdou na své. V Olomouci se nachází aeroklub, 2 golfkluby a 2 koupaliště. Olomouc se pyšní několika jezdeckými kluby.

Zajímavosti v okolí Olomouce

Město Olomouc nabízí několik tipů na příjemně strávené výlety. Hrad Bouzov se řadí k nejkrásnějším hradům z celé České republiky, navštívit můžete zámky Náměšť na Hané či hrad Šternberk nebo Sovinec. Okolí Olomouce je protkáno řadou krápníkových jeskyní jako jsou Mladečské a Javořické jeskyně.
V nedalekém městě Boskovice můžete navštívit zámek, jeskyni Blanických rytířů, židovské městečko nebo příjemně pobýt ve westernovém městečku, kde se pořádají westernová představení.

TOPlist