Nymburk - informace o městě

Nymburk leží 45 kilometrů od Prahy na dálnici vedoucí z Hradce Králové do Prahy. Nymburk je středočeským městem dostupným silniční i železniční dopravou

Historie města Nymburk

Město Nymburk bylo založeno ve 13. století Přemyslem Otakarem II. a patřilo k jednomu z nejvýznamnějších měst v období středověku. Největšího rozkvětu zažilo v období gotiky, ten však byl ukončen třicetiletou válkou. Město po ní jen těžko dobývalo svého původního významu a zlom přišel až v roce 1870, kdy byla k Nymburku dostavena železnice.
V roce 1992 bylo centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Nymburk a Bohumil Hrabal

Když se řekne Nymburk, každému se jistě vybaví jméno Bohumila Hrabala a jeho kniha Postřižiny, která vypráví právě o nymburském pivovaru. Chatová osada Kersko, kde Bohumil Hrabal měl svoji chatu, je zase spjata s knihou Slavnosti sněženek.

Památky a festivaly

Historická část města je památkovou zónou a symbolem města jsou cihlové hradby s hranolovými baštami. Z hradeb se dochovala pouze jejich část. Dominantou je gotický kostel sv. Jiljí a na náměstí renesanční radnice.
V Nymburku se každoročně pořádá festival Mateřinka, který je vystoupením mateřských školek z celé České republiky.

Sportovní vyžití

Milovníci sportu jistě zajdou na basketbalový zápas ČEZ basketbal Nymburk nebo ženský fotbal či hokej.

Turistické zajímavosti v okolí Nymburka

V okolí je mnoho tipů na výlet nejen pro aktivní sportovce, ale i pro rodiny s dětmi. Nedaleko je skanzen Přerov nad Labem, zřícenina hradu Mydlovary, zámek Vlkov nad Lesy nebo zámek Rožďalovice.
V okolí Nymburka je i dostatek cyklotras pro příjemný výlet na kole.

TOPlist