Nový Jičín - informace o městě

Okresní město Nový Jičín leží téměř v polovině cesty mezi Ostravou a Olomoucí. Svou výtečnou polohou máte blízko k polským i slovenským sousedům.

Historie Nového Jičína

Nejstarší písemná zpráva o městě pochází z roku 1313, kdy městu vydal král Jan Lucemburský listinu jež dala základ městu. Původně stála na tomto místě osada pod hradem Starý Jičín.
Důležitým obdobím pro Nový Jičín bylo působení rodu Žerotínů v 1. polovině 16. století. V době okupace bylo město součástí Německa, ale po osvobození se poměr obyvatel zase změnil.

Architektonické památky

Nový Jičín, město, které je známé svým historickým jádrem, bylo v roce 1967 vyhlášeno také městskou památkovou rezervací.
Moravské městečko se také stalo nositelem Ceny za nejlepší realizaci a přípravu Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Roku 2001 bylo oceněn titulem Historické město roku. K historickým zajímavostem patří čtvercové náměstí, jež je lemováno podloubím. V budově staré pošty sídlí galerie umění a v Žerotínském zámku se nachází stálá expozice klobouků.
V Novém Jičíně jsou dvě významné firmy, které zastupují průmysl. Jednou z nich je firma, která prorazila na zahraniční trh, firma Tonak. Ta vyrábí kvalitní klobouky.

Kultura a sport v Novém Jičíně

V Novém Jičíně se nachází Muzeum Novojičínska a několik kin, včetně letního. Milovníci divadla mohou navštívit Beskydské divadlo Nový Jičín. V městském kulturním středisku najdete výstavní tým, Klub Galerka, biograf, divadelní dílnu a také hudební oddělení.
Sportovní sféru zastupuje prvoligový basketbal, hokej a fotbal. K dispozici je několik sportovišť, antukové sportoviště, krytý bazén, freestyle park pro mládež a také zimní stadion.

Nový Jičín a okolí

Za návštěvu okolí stojí historická jádra měst Olomouce a Ostravy či hrad Helfštýn. V nedalekých Beskydech se nachází skanzen Rožnov Pod Radhoštěm. Na stejnojmenném kopci Radhošť stojí v nadživotní velikosti socha posvátného boha Radegasta.
Okolí je protkáno množstvím turistických a cyklistických stezek, které jsou vhodné pro aktivní sportovce i pro rodiny s dětmi.

TOPlist