Most - informace o městě

Město Most byste na mapě České republiky našli v severních Čechách na řece Bílině. Se svými téměř 80 tisíci obyvateli, patří k největším městům v Severních Čechách, zde je také statutárním městem. Průmysl ve městě vždy zastupovalo hornictví a chemický průmysl. V dnešní době se také daří zemědělství, pěstuje se víno a ovoce.

Historie města Most

Hornické město Most má již dlouholetou historii. První zmínka o městě pochází z 11. století, kde se o něm zmiňuje Kosmas ve své kronice. Odtud také pochází název města, jelikož leželo na močálovité krajině, kde bylo potřeba využít dřevěných mostů. Město Most bylo dobře prosperujícím městem za vlády Jana Lucemburského, Karla IV. i Václava IV a od konce 12. století se zde zakládají vinice. Během třicetileté války město poničili Švédové, protože chtěli dobýt hrad Hněvín. Most v 17. století pozbývá svého politického a hospodářského významu.

Architektonické památky

Jednou z dominant historických památek města Most je hrad Hněvín, postavený na zámecké hoře ve 12. století. Hněvín byl strategickým bodem, který se podařilo dobýt Švédům v období třicetileté války. Ze 16. století pochází další památka kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je již vidět z dálky. V interiéru kostela se nachází expozice gotického a renesančního umění Severočeského kraje.

Kultura v Mostě

Umění v Mostě zastupuje Oblastní muzeum, Galerie výtvarného umění a také městské divadlo. Z města pochází mnoho slavných umělců – Zuzana Bydžovská, Judita Čeřovská a další. V kině Kosmos si vychutnáte atmosféru ze sledování nejnovějšího filmového hitu. Využít můžete i jiná filmová plátna, která jsou v městském domě nebo nemocnici.

Sportovní vyžití

Příznivci koní nejen živých, ale i pod kapotou se sem sjíždějí na autodrom. Na hipodromu se do roka koná několik významných dostihů.
V Mostě působí aeroklub a milovníci vody mohou využít  Aquadrom či nově zrekonstruované koupaliště Ressl.

Most a okolí

Turisté by měli navštívit turistické památky mezi něž se řadí zámek Ještěří, Krušnohorský autookruh nebo Písecký vrch. Zajímavostí jsou mostecké vinice. Na vrcholu Ressl je možné navštívit rozhlednu.

TOPlist