Moravský kras - informace o městě

Moravskému krasu náleží titul nejrozsáhlejší a nejvíce zkrasovalé území České republiky. Hlavním lákadlem je série jeskyní, z nichž zpřístupněné veřejnosti jsou Balcarka, Sloupsko-Šošůvské, Kateřinská, Výpustek a nejznámější Punkevní jeskyně, jejichž součástí je i Macocha. Celkový počet jeskyní je ovšem 1600! Celé je má pod palcem Správa jeskyní České republiky.

Základní charakteristiky Moravského krasu

Již v roce 1956 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Moravský kras, je druhou nejstarší chráněnou krajinou oblastí na našem území rozloha činí 92 km2. Je ze 60 % pokryt lesy a území je chráněno ve 2 národních přírodních památkách, a také 11 přírodních rezervacích.

Tipy na výlety v Moravském krasu

Propast Macocha světoznámá propast 138 metrů hluboká a vznikla zřícením stropu velké jeskyně. Dnem protékající říčka Punkva, která napájí dvě jezírka. V Dolním jezírku padá do podzemí, protéká Punkevními jeskyněmi, a vy si na ni můžete svést lodí v rámci prohlídky jeskyní. Propast Macocha je součástí nejdelšího jeskynního systému v ČR a rozhodně celý komplex stojí za to navštívit! Prohlídka Punkevní jeskyně začíná u Strážce, což je největší stalaktit jeskyní-hlídač, dále projdete sifonovou chodbou do Hlinitých síní až na dno samotné Macochy! A odtud tzv. Suchou cestu střídá plavba na loďkách po podzemní Punkvě, která Vás zaveze do tajů Vodního dómu a skvostu Pohádkového (Masarykova) dómu – nejkrásnější jeskyně krasu …

Nově zrekonstruovaný jeskynní systém Jeskyně Balcarka nabízí pro návštěvníky téměř hodinovou prohlídku s akustickým doprovodem a světelnými efekty. Zážitek, na který jen tak nezapomenete! Ubytujte se přímo u jeskyně v Penzionu u Balcarky.

Kromě jeskyní se jeďte podívat na Větrný mlýn v Ruprechtově – čeká na Vás technicky unikátní Halladayova turbína tvořena tzv. žaluziemi, které se automaticky natáčejí podle větru. V dubnu a říjnu si ji můžete prohlédnout, jindy po domluvě.

Informace k nezahození Možná nevíte, že Moravský kras a jeho jeskyně jsou tak navštěvované, že v letních měsících je nutné si návštěvu zarezervovat – na oficiálních stránkách Správy jeskyň Moravského krasu.

Dopravu do Punkevních jeskyní zajišťuje vláček nebo lanovka, pěšky od parkoviště se projedete od Skalního Mlýna 2 km nebo od propasti 1,5 km.

Jak vlastně vznikly jeskyně a krápníková výzdoba? Propasti krápníky, závrty, podzemní vodstva, kanálky, jeskyně a další úkazy představují soubor přírodních jevů nazývající se kras – slovo již zdomácnělé, slovinského původu. Kras vzniká erozí a korozí povrchové a podzemní vody v krajině tvořené rozpustnou horninou, nejčastěji vápencem. Chemickou reakcí, kde z vody působení oxidu uhličitého vzniká slabá kyselina uhličitá, která naleptává povrch hornin a výsledek velkolepé výzdoby na sebe nechává čekat tisíce let!

TIPy na ubytování: Moravskému krasu, který nabízí mimo jeskyní i řadu historických, kulturních a technických památek, určitě budete chtít věnovat více než jen jeden den – podívejte se na bohatou nabídku ubytování, kde si můžete vybrat ten pravý hotel nebo penzion.

TOPlist