Mikulov - informace o městě

Mikulov je městem s necelými 7700 obyvateli, ležící v Jihomoravském kraji v okresu Břeclav. Na znaku města Mikulov naleznete zámek stojící na skále, který představuje dominantu Mikulova. Na severu je Mikulov obepnut Mikulov pahorkem Turold, na východě spatříte Svatý kopeček a konečně západní strana se otevírá do roviny.

Mikulov historie

Kořeny Mikulova sahají do 12. století, kdy zde byla založena trhová osada. Od 13. do 16. století Mikulov vlastnil rod Lichtenštejnů a poté až do 19. století rod Dietrichsteinů. Mikulov se do historie zapsal r. 1866 tzv. Mikulovským příměřím, kterým mezi sebou Prusko a Rakousko uzavřely příměří po bitvě u Sadové. Významné místo v historii Mikulova měli Židé. Židovská obec Mikulova začala vznikat v 1. pol. 15. století, kdy byli Židé vypovězeni z Vídně a Dolních Rakous rakouským vévodou Albrechtem V. Další příliv Židů přišel za vlády Ladislava Pohrobka, který je vypověděl z moravských královských měst. Už r. 1591 získala Židovská čtvrť samostatnost a její význam i velikost stále narůstal. V polovině 16. stol. se tato čtvrť stala sídlem moravských zemských rabínů, a to až do r. 1851. Tímto rokem se Mikulov stal kulturním centrem moravského Židovstva.

Památky Mikulova

Na Zámeckém vrchu stojí dominanta Mikulova, zámek Mikulov, původně románský hrad, přestavěný v gotickém i barokním slohu. Při návštěvě zámku se kromě jeho krásy seznámíte také s jeho historií a s vinařstvím, stálými expozicemi zde sídlícího Regionálního muzea v Mikulově. K zámku náleží bývalá obranná věž Kozí hrádek, který byl významným strategickým bodem při kontrole cest mezi Brnem a Vídní. Na mikulovském náměstí naleznete řadu zajímavých památek. K těm patří barokní Sousoší Nejsvětější trojice a kostel sv. Anny, na jehož jihozápadní stěně byla vystavěna v 18. stol. pohřební kaple Dietrichsteinů. Vzhledem k významnosti zdejší Židovské obce naleznete v Mikulově mnoho židovských památek. Již v 15. stol. zde byl založen židovský hřbitov, po pražském a kolínském nejstarší a nejvýznamnější v Čechách.

Kultura a sport v Mikulově

Mikulov patří k hlavním vinařským centrům. Vynikající podmínky pro pěstování tohoto moku na Pálavě rozpoznali již staří Římané. Díky tomu je Mikulov dějištěm řady vinařských akcí. Už po dvě staletí zde každoročně probíhá v polovině září Pálavské vinobraní. S vínem se setkáte také během Svěcení vína v listopadu či Prestižní degustace vín v květnu. A pokud chcete spojit degustaci vín s aktivním pohybem v okolí Mikulova, vydejte se na vinařské naučné stezky. Význam evropské úrovně má na počátku července probíhající Mezinárodní kytarový festival. Věhlasný je i mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae. Na své si přijdou rovněž příznivci výtvarného umění. Naleznete zde Galerii 27, neobvyklou Eat Art gallery či Městskou galerii. V Mikulově se můžete věnovat sportu, a to především cyklistice, turistice, jízdě na koni či vodním hrátkám na zdejším koupališti.

Mikulov a okolí

Na kraji Mikulova byste měli navštívit nejvýznamnější a největší jeskyni Pálavských vrchů, jeskyni Na Turoldu. Délka jeskyně činí 1 km a je významným zimovištěm netopýrů. Přírodní krásou se můžete kochat v CHKO Pálava, jejíž nejnavštěvovanější částí je hrad Děvín. Navštívit můžete také vodní dílo Nové Mlýny, kde se lze věnovat řadě vodních sportů.

TOPlist