Mikulov - informace o městě

Mikulov je městem s necelými 7700 obyvateli, ležící v Jihomoravském kraji v okresu Břeclav. Na znaku města Mikulov naleznete zámek stojící na skále, který představuje dominantu Mikulova. Na severu je Mikulov obepnut Mikulov pahorkem Turold, na východě spatříte Svatý kopeček a konečně západní strana se otevírá do roviny.

Mikulov historie

Kořeny Mikulova sahají do 12. století, kdy zde byla založena trhová osada. Od 13. do 16. století Mikulov vlastnil rod Lichtenštejnů a poté až do 19. století rod Dietrichsteinů. Mikulov se do historie zapsal r. 1866 tzv. Mikulovským příměřím, kterým mezi sebou Prusko a Rakousko uzavřely příměří po bitvě u Sadové. Významné místo v historii Mikulova měli Židé. Židovská obec Mikulova začala vznikat v 1. pol. 15. století, kdy byli Židé vypovězeni z Vídně a Dolních Rakous rakouským vévodou Albrechtem V. Další příliv Židů přišel za vlády Ladislava Pohrobka, který je vypověděl z moravských královských měst. Už r. 1591 získala Židovská čtvrť samostatnost a její význam i velikost stále narůstal. V polovině 16. stol. se tato čtvrť stala sídlem moravských zemských rabínů, a to až do r. 1851. Tímto rokem se Mikulov stal kulturním centrem moravského Židovstva.

Památky Mikulova

Na Zámeckém vrchu stojí dominanta Mikulova, zámek Mikulov, původně románský hrad, přestavěný v gotickém i barokním slohu. Při návštěvě zámku se kromě jeho krásy seznámíte také s jeho historií a s vinařstvím, stálými expozicemi zde sídlícího Regionálního muzea v Mikulově. K zámku náleží bývalá obranná věž Kozí hrádek, který byl významným strategickým bodem při kontrole cest mezi Brnem a Vídní. Na mikulovském náměstí naleznete řadu zajímavých památek. K těm patří barokní Sousoší Nejsvětější trojice a kostel sv. Anny, na jehož jihozápadní stěně byla vystavěna v 18. stol. pohřební kaple Dietrichsteinů. Vzhledem k významnosti zdejší Židovské obce naleznete v Mikulově mnoho židovských památek. Již v 15. stol. zde byl založen židovský hřbitov, po pražském a kolínském nejstarší a nejvýznamnější v Čechách.

Kultura a sport v Mikulově

Mikulov patří k hlavním vinařským centrům. Vynikající podmínky pro pěstování tohoto moku na Pálavě rozpoznali již staří Římané. Díky tomu je Mikulov dějištěm řady vinařských akcí. Už po dvě staletí zde každoročně probíhá v polovině září Pálavské vinobraní. S vínem se setkáte také během Svěcení vína v listopadu či Prestižní degustace vín v květnu. A pokud chcete spojit degustaci vín s aktivním pohybem v okolí Mikulova, vydejte se na vinařské naučné stezky. Význam evropské úrovně má na počátku července probíhající Mezinárodní kytarový festival. Věhlasný je i mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae. Na své si přijdou rovněž příznivci výtvarného umění. Naleznete zde Galerii 27, neobvyklou Eat Art gallery či Městskou galerii. V Mikulově se můžete věnovat sportu, a to především cyklistice, turistice, jízdě na koni či vodním hrátkám na zdejším koupališti.

Mikulov a okolí

Na kraji Mikulova byste měli navštívit nejvýznamnější a největší jeskyni Pálavských vrchů, jeskyni Na Turoldu. Délka jeskyně činí 1 km a je významným zimovištěm netopýrů. Přírodní krásou se můžete kochat v CHKO Pálava, jejíž nejnavštěvovanější částí je hrad Děvín. Navštívit můžete také vodní dílo Nové Mlýny, kde se lze věnovat řadě vodních sportů.

TOPlist
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s využíváním souborů cookie.
Rozumím