Mělník - informace o městě

Nedalekých 30 kilometrů od Prahy ve Středočeském kraji naleznete okresní město Mělník. Leží na pravém břehu Labe, které se zde setkává s další velkou řekou Vltavou. Z hradeb je vidět na soutok těchto řek, a také na nedalekou památnou horu Říp. Za dobré viditelnosti spatříte i České středohoří.

Historie města

Území města Mělník bylo osídleno již v 9. století, samotné město bylo pak založeno ve století 13. K významným historickým osobnostem spjatými s městem Mělník patří spisovatelé Viktor Dyk nebo Jaroslav Seifert.
V oblasti Mělnicka se odehrávají poutavé a oblíbené romány Eduarda Štorcha.
Na Mělnicku je významné vinařské zemědělství, a to již od 10. století. Vinou révu sem z Burgundska a Champagne dovezl Karel IV., aby vinařství pozvedl.

Památky Mělníka

Město je protkáno podzemními  prostory a pyšní se nejširší studnou v České republice.  K památkám města patří chrám sv. Petra a Pavla, starý cukrovar z roku 1868, kostel sv. Ludmily a kostel sv. Trojice.
Mělnickou dominantu, zámek, by neměl vynechat žádný znalec vín. V jeho sklepních prostorách si totiž můžete dopřát příjemnou degustaci vína.

Sportovní vyžití

Příznivci sportu mohou v Mělníku využít plavecký areál, tenisové kurty, a také milovníci koní a jezdectví si mohou příjemně odpočinout v Jezdeckém oddíle Mělník. Ten se nachází v blízkosti centra města.

Turistické atrakce v okolí

V okolí Mělníka nevynechejte horu Říp a České středohoří. Svůj význam má také Kokořínsko s pískovcovými skalami, kam neodmyslitelně patří gotický hrad Kokořín ze 14. století.

TOPlist