Mariánské Lázně - informace o městě

V západních Čechách, nedaleko německých hranic a na úpatí CHKO Slavkovský les, se třpytí perla českých měst - lázeňské město Mariánské Lázně. Půvabné městečko náleží spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi do tzv. západočeského lázeňského trojúhelníku. Mariánské Lázně jsou proslaveny po celém světě díky svým léčivým pramenům, kterých v samotném městě vyvěrá více než 40 a v okolí přes 100!

Historie Mariánských Lázní

I když léčivá síla pramenů byla místními známa již ve 13. století, byly Mariánské Lázně jako obec založeny až v 19. století, čímž jsou nejmladšími lázněmi Čech. I přes svou krátkou historii jsou Mariánské Lázně druhým největším českým lázeňským městem. První lázeňský dům byl postaven r. 1805 díky iniciativě opata K. K. Reitenberga a klášterního lékaře J. J. Nehra, který byl vlastníkem území dnešního města. O charakteristickou parkovou výsadbu a architektonické rozložení města se zasloužili zahradník V. Skalník, architekt J. Fischer a stavitel A. Turner. Za zlatý věk Mariánských Lázní je označováno období 1870 – 1914, kdy došlo k bouřlivé výstavbě a rozvoji města. Mariánské Lázně se mohou pochlubit mnoha významnými hosty jako J. W. Goethe, princ Friedrich Saský, F. Chopin, G. Mahler, F. Nietzsche, M. Twain, T. A. Edison nebo P. de Coubertin.

Kultura v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně jako významné rekreační centrum nabízí kromě lázeňství také širokou škálu příležitostí ke kulturnímu vyžití. Expozici mariánskolázeňských reálií a využití pramenů prezentuje Městské muzeum Mariánské Lázně, kde naleznete rekonstrukce pokojů, ve kterých pobýval J. W. Goethe. Na počest jiného významného hosta Mariánských Lázní je zde vybudován památník F. Chopina, ve kterém se můžete seznámit s jeho životem. Další událostí ctící tohoto skladatele je srpnový Festival Fryderyka Chopina. Hudební zážitek zprostředkovává věhlasný Západočeský symfonický orchestr, který v létě vystupuje na promenádních koncertech. Zajímavou atrakcí města je Park Boheminium, ve kterém se na poznávacím okruhu seznámíte s významnými českými stavebními a technickým památkami v podobě dokonalých miniatur. 

Tipy na výlety v okolí Mariánských Lázních

Obec Kladská, která se nachází v nitru nejcennějšího území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, leží asi 10 km na sever od Mariánských Lázní. Nenechte si ujít Kladský rybník a lovecký zámeček patřící k nejkrásnějším místům na Chebsku. Od zámečku vede i Naučná stezka Kladská. Po dřevěných chodníčkách se můžete procházet romantickými místy kolem vodní plochy, kde spatříte pestrou faunu a flóru, rašeliniště Tajga, kyselé jezero s jedním z nejkyselejších povodí v Evropě nebo stylové stavby s arboretem.

Díky třem darům přírody, kterými jsou minerální prameny, ložiska slatiny a blahodárné klima, vznikly Lázně Kynžvart. Dominantou města je architektonická památka renesanční Zámek Kynžvart s rozsáhlým zámeckým parkem. Lázně Kynžvart byly vystavěny již ve 13. století Přemyslem Otakarem II., jenž nechal vybudovat na strmém ostrohu postavit hrad Kunigeswart, jehož zřícenina se dochovala nad městem. V Lázních Kynžvart můžete využít ubytování v Hotelu Hubertus, kde na vás kromě kvalitního ubytování čeká stylově zařízená myslivecká restaurace.

Na Krásenském vrchu v nadmořské výšce 777 m n.m. se hrdě tyčí rozhledna, která je pro svůj atypický tvar jednou z nejpodivnějších rozhledem v zemi. Po obvodu rozhledny se vine jako spirála vnější schodiště. Po zdolání 120 schodů se vám otevře kruhový výhled na Krušné hory v čele s Klínovcem, Doupovské vrchy či nejvyšší místa Slavkovského lesa Lysina a Lesný. Autor této kuriózní rozhledny se nechal inspirovat Babylonskou věží a stavěli ji nezaměstnaní v době hospodářské krize.

TIP na ubytování v Mariánských Lázních je Hotel Residence Romanza, který nabízí luxusní ubytování v Mariánských lázních s lázeňskými i wellness službami. Chcete-li nadstandardní péči, přijeďte do Hotelu Residence Romanza. Pokud bude tento luxusní hotel obsazen, zarezervujte si jiný komfortní hotel v Mariánských Lázních, který nejlépe vyhovuje vašim požadavkům.

TOPlist