Luhačovice - informace o městě

V jihovýchodní části České republiky leží Zlínský kraj, který skrývá jedno z významnějších lázeňských měst, Luhačovice. Luhačovice se rozkládají v údolí říčky Šťavnice, jehož okraje tvoří Vizovická vrchovina a Bílé Karpaty, které jsou spolu s jihovýchodní a východní částí okolí Luhačovic vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí Bílé Karpaty. Luhačovické lázně jsou napájeny 16-ti hydrouhličitanochloridosodnými kyselkami a jedním sirným pramenem.

Historie Luhačovic

I když jsou archeologické nálezy z území Luhačovic datovány až do 7. – 8. století, trvale osídleno bylo toto území až o několik staletí později. To bylo způsobeno především nevýhodnou pozicí u hranic a častými dobyvatelskými nájezdy. V polovině 15. století Luhačovické panství vlastnil věhlasný vůdce lapků, uherský magnát Pankrác od sv. Mikuláše. V průběhu své existence město Luhačovice vlastnilo několik rodů, tím pro Luhačovice nejpřínosnějším, který zde působil od pol. 17. do pol. 20. století, byl rod Šerenyiů. Právě rod Šerenyiů si uvědomil význam zdejších léčivých pramenů a začal postupně upravovat prameny a pokládat základy budoucích lázní, které v průběhu staletí také vybudoval.

Památky v Luhačovicích

Luhačovice sestávají ze dvou historicko-památkových částí, a to části městské a lázeňské. Stěžejními obdobími ve výstavbě kulturních památek Luhačovic bylo secesně se nesoucí období od počátku 20. stol. do 1. světové války. Poté pak 20. a 30. léta 20. století. Nejstarší stavbou lázeňského středu je kaple sv. Alžběty. K nejvýznamnějším stavbám patří ty, navržené architektem Dušanem Jurkovičem, vystavěné v secesním slohu s až folklorními prvky, které ministerstvo kultury připravuje k zapsání na seznam kulturního dědictví UNESCO. Zajisté byste měli navštívit Vodoléčebný ústav, Sluneční lázně, Jurkovičův dům či Chaloupku. Původně byl dílem tohoto architekta Inhalační pavilón přestavěný ve 20. letech architektem Skřivánkem, který se svými službami stal jedním z nejlepších zařízení Evropy. V Luhačovicích můžete navštívit Dům Bedřicha Smetany, Augustiniánský dům či Vilu Lékárnu.

Kultura a rekreace v Luhačovicích

Lázeňské město Luhačovice žije bohatým kulturním a společenským životem a svým návštěvníkům nabízí mnohé příležitosti k vyžití. Lázeňská sezóna je zahájena na počátku května slavností Otvírání pramenů. K poctě Leoše Janáčka, milovníka Luhačovic, je každoročně koncem července pořádán Festival Janáček a Luhačovice. Od května do září nabízí různorodý hudební prožitky, které jsou součástí léčebné procedury, také Kolonádní koncerty. Kromě běžných divadelních představení vás v srpnu k návštěvě vybízí přehlídka komorní divadelní tvorby Divadelní Luhačovice. Luhačovice jsou samozřejmě především místem k rekreaci a regeneraci, a tak určitě neopomeňte návštěvu některého z lázeňských zařízení. Mimo to na vás čekají i sportovní zařízení jakými jsou venkovní a kryté koupaliště, cyklistické stezky, tenisové kurty či minigolf.

Okolí Luhačovic

Malebná krajina v okolí Luhačovic vybízí k aktivnímu prožití volného času třeba jízdou na kole nebo pěší turistikou. V létě navštivte Luhačovickou přehradu. Vodní živel si vychutnejte  na Baťově kanálu. Kromě hradů, zámků a přírodních krás se v okolí Luhačovic nachází vinice a tedy i vinné sklepy. Vynechat byste neměli Vizovice, proslulé pálenkou, pečivem a barokním zámkem. Dále můžete zavítat na zámek Nový Světlov v Bojkovicích, gotický kostel sv. Martina v Pozlovicích nebo barokní zámek s anglickým parkem ve Slavičíně.

TOPlist