Louny - informace o městě

Louny, okresní město severozápadních Čech leží na řece Ohři v Ústeckém kraji. Nacházejí se v blízkosti města Žatec, v malebném kraji Českého středohoří. Louny leží nedaleko německých hranic.

Historie Loun

První zmínka o Lounech sahá do roku 1155, ale město bylo založeno až ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Začátkem 16. století se ve městě uskutečnila přestavba, která byla zapříčiněna rozsáhlým požárem města. Třicetiletá válka přinesla městu rozsáhlou zkázu a Louny byly z velké části vydrancovány. 2. polovina 19. století znamenala pro Louny hospodářský rozvoj a došlo ke vzniku pivovaru i finančních ústavů. K význačným rodákům Loun patřil Jaroslav Vrchlický i světoznámý matematik Václav Hlavatý.

Architektonické památky

V Lounech je mnoho významných památek a má překrásné historické centrum, které je do dvou třetin obehnané hradbami. Mezi významné lounské památky patří kostel sv. Mikuláše, jež je jedním z vrcholných děl pozdní české gotiky. Kostel byl přestavěn po roce 1517, kdy Louny postil ničivý požár. Opomenout byste neměli Žateckou bránu z 15. století nebo Kotěrovu dělnickou ulici, která byla projektována začátkem 19. století, ale projekt nebyl za války dokončen.

Kultura v Lounech

Letní lounské vábení by nemělo chybět na programu všem turistů při letní návštěvě města. Nejen, že se zde skvěle pobavíte při mnoha soutěžích, ale nadchne vás i hudební scéna.
Příznivci umění jistě navštíví galerii umění a muzeum, zde je stálá expozice dějin husitství v severozápadních Čechách.

Louny a okolí

Louny patří k významným zemědělským regionům, pěstuje se zde velice kvalitní chmel, který se používá na výrobu dobrého piva, jež zastupuje Pivovar Louny. V okolí jsou rozlehlá pole s chmelnicemi a dotvářejí tak zajímavý ráz krajiny. Kromě chmele se v Českém středohoří také pěstuje ovoce.
Milovníci aktivního i rekreačního sportu nepohrdnou návštěvou jednoho z nejkrásnějších míst, Českým středohořím. České středohoří patří k významným turistickým cílům v České republice a dokonce se řadí k jednomu z nejnavštěvovanějších. Zde můžete navštívit turistické i cyklistické trasy a aktivně se tak vyžít.

TOPlist