Litomyšl - informace o městě

Projížděje Pardubickým krajem narazíte v jeho východní části na město Litomyšl. Litomyšl se rozkládá ve Svitavské pahorkatině, která je součástí České křídové tabule, přesněji na okraji tzv. Loučenské tabule a Českotřebovské vrchoviny. I když je tato oblast chudá na vodstvo, protéká Litomyšlí řeka Loučná.

Historie Litomyšle

Jak bylo v historii zvykem, začalo osídlení území dnešní Litomyšle podél veřejné obchodní cesty, později zvané Trstenická stezka, která spojovala Čechy s Moravou. První písemná zmínka je spojena se založením kostela či benediktinského řádového domu Břetislavem II. Olomoucký biskup Zdík do Litomyšle v pol. 12. století přivádí premonstrátský řád a buduje klášter, kolem kterého roste sídliště. Již r. 1259 se z Litomyšle stává poddanské město udělením privilegií Přemyslem Otakarem II. a r. 1344 je zde zřízeno biskupství. Po poničení během husitských válek dává městu impuls k rozvoji rod Kostků z Postunic. Město za jejich vlády kvete a na konci 15. století se stává centrem jednoty bratrské, sídlí zde jejich biskup, archiv i tiskárna. Dalšími pány Litomyšle byl rod Pernštejnů, který se významně zasloužil o rozkvět města a také povolal r. 1640 do Litomyšle vzdělávací řád pianistů, kteří zde založili i filosofický ústav a po následující staletí podporovali vzdělanostní a kulturní růst města. Za velkého selského povstání r. 1680 bylo okolí centrem tohoto povstání.

Památky Litomyšle

Během návštěvy Litomyšle by vaše první kroky měly vést na státní zámek Litomyšl, ukázku vrcholné renesance, jednu z nejvýznamnějších renesančních památek Čech, který byl roku 1999 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Původně byl dnešní renesanční zámek hradem z 8. století, o jehož existenci se zmiňuje i Kosmova kronika. O dnešní podobu zámku se nejvíce zasloužil rod Pernštejnů a především Vratislav z Pernštejna. Dvoupatrová čtyřkřídlá stavba se čtvercovým nádvořím je dílem vlašských architektů Giovanniho B. a Ulrika Aostalliho. Proslavenou sgrafitovou fasádu provedl Šimon Vlach. Tři strany nádvoří tvoří arkády, čtvrtá je zdobena rustikou a chiaroscurem převážně s výjevy antické mytologie. V areálu zámku naleznete budovu pivovaru, ve které se nachází zachovalá rodná světnička významného českého skladatele Bedřicha Smetany. V Litomyšli můžete navštívit Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže s kolejí, Dům U Rytířů, protáhlé Smetanovo náměstí, Smetanův dům nebo Toulcovo náměstí.

Kultura a sport v Litomyšli

Zámecký areál je sídlem a dějištěm mnoha kulturních akcí Litomyšle. K té nejvýznamnější patří Smetanova Litomyšl, mezinárodní operní festival, který je každoročně už od r. 1949 pořádán od června do srpna. Zároveň s tímto festivalem probíhá Smetanova výtvarná Litomyšl zaměřená na výtvarné umění. Obdivovat můžete také stálou expozici děl významného českého malíře a grafika Josefa Váchala v Portmoneu - Museu Josefa Váchala. Dále v Litomyšli můžete navštívit vlastivědné Regionální muzeum Litomyšl, které rovněž spravuje Rodný byt Bedřicha Smetany nebo Městskou galerii Litomyšl.
Pokud se chcete v Litomyšli věnovat sportu, máte možnost zavítat do řady sportovních zařízení, projet město na kole nebo si zajezdit v Bike parku Litomyšl.

Okolí města Litomyšl

Výlet do okolí Litomyšle můžete odstartovat třeba na naučné stezce na Černé hoře a pokračovat lze po naučné stezce Velký Košíř, která vede okolo nejstaršího rybníka východních Čech. Tato oblast je významnou ornitologickou lokalitou. Při cestách narazíte také na hrad Nové Hrady, Košumberk, či vísku Kozlov, kde pobýval Max Švabinský.

TOPlist