Liberec - informace o městě

Krajské město Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem. Liberec se řadí mezi pět největších měst České republiky, přestože Liberecký kraj patří svou rozlohou i počtem obyvatel mezi nejmenší krajské celky.

Historie Liberce

Osídlování dnešního města probíhalo již koncem 13. století, přesto první písemná zmínka o vsi Liberec je až z roku 1352. Prvními mocnými majiteli Liberce byli Bibrštejnové, pak Redernové a Albrecht z Valdštejna. Zásadnější proměny Liberce byly zaznamenány až v druhé polovině 18. století, kdy začala v centru města výstavba zděných domů v klasicistním stylu. Na počátku 19. století je zde zaznamenám rozvoj textilního průmyslu spolu s textilní architekturou, což zajistilo získání statutu samostatného města. Tento rozkvět v Liberci zastavila první světová válka.

Kultura v Liberci

Návštěvníci Liberce mohou zavítat do nejstarší zoologické zahrady v České republice, kde je chováno 150 druhů zvířat. Nejvzácnějším druhem, kterým se pyšní tato zoologická zahrada je tygr bílý. Liberecká botanická zahrada, která má více než stoletou tradici, nabízí v rozsáhlém skleníkovém komplexu nádherný pohled na řadu tropických a subtropických rostlin. Součástí venkovních expozic je rozsáhlá sbírka rododendronů, kvůli jejichž květům se začalo říkat Liberci město rododendronů. V Severočeském muzeu je přírodovědná, archeologická a historická expozice severních Čech. Zvláštní pozornost je věnována vývoji textilní výroby v regionu. Liberecký zámek byl původně postaven v renesančním stylu. Dnešní podobu získal až díky mnohým přestavbám po ničivém požáru. Ve 20. století byla zde na zámku zřízena unikátní vzorkovna skla, díky které byl zámek pojmenován jako Skleněný zámek. Zámecký komplex ležící v srdci města je možné obdivovat pouze zvenku. V Liberci se můžete vydat po stopách automobilové historie, v automuzeu jsou shromážděna vozidla ze samých počátků existence osobních automobilů.

Liberecké památky

Dominantou Liberce je atypická moderní stavba na vrcholu hory Ještěd, která slouží jako restaurace a zároveň i jako vysílač s rozhlednou. V historickém centru města můžeme na libereckém náměstí E. Beneše obdivovat novorenesanční radnici spolu s divadlem F. X. Šaldy postaveným ve stejném stylu. Pozůstatkem ze 17. století jsou tzv. Valdštejnské domky. Tyto tři patrové budovy s podloubím patří vůbec k nejstarším svého druhu u nás. Z moderní architektury je v Liberci zastoupena Stavba smíření, která je komplexem knihovny a synagogy. Dnes tato stavba představuje významné kulturní a vzdělávací centrum.

Sport v Liberci

Jizerské hory nabízejí příhodné podmínky pro milovníky zimních sportů. Zdejší Jizerská magistrála představuje 75 kilometrů upravovaných lyžařských běžeckých tratí s malými výškovými rozdíly. Od roku 1968 se tu každoročně pořádá lyžařský dálkový běh Jizerská padesátka, který patří k největším evropským závodům svého druhu. Pro milovníky letních sportů jakou je cykloturistika, je připraveno množství tras, které umožňují navštívit všechny atraktivní lokality Libereckého kraje.

Liberec a okolí

Liberecký kraj se pyšní krásou a rozmanitostí krajiny, proto nejen v Liberci, ale i v okolí najdeme zajímavé turisticky lákavé lokality. Český ráj je nejstarší chráněnou oblastí u nás. Můžeme se zde projít podél pískovcových skalních měst a bran. Hrad Trosky ze 14. století patří neodmyslitelně k symbolům Libereckého kraje. To však nejsou jediné památky, které stojí za návštěvu, ujít byste si neměli nechat hrad Bezděz, zámek Sychrov, Frýdlant či zámek v Zákupech.

TOPlist