Kutná Hora - informace o městě

Okresní město Kutná Hora se nachází ve středočeském kraji poblíž Středočeské pahorkatiny. Proti toku řeky Vrchlice, která protéká Kutnou Horou je vybudována vodní nádž stejného jména.

Historie Kutné Hory

Historie Kutné Hory je neodmyslitelně spojena s těžbou stříbra. Koncem 13. století město poskytovalo zhruba jednu třetinu produkce stříbra v Evropě a začala se zde razit nejsilnější evropská měna, Pražský groš. V tomtéž století vypukla v Kutné Hoře zlatá horečka. Bohatství, které město vlastnilo přispělo k tomu, aby se stalo hned po Praze nejvýznamnějším městem českého království. Během války se rozvoj Kutné Hory zastavil a sláva z produkce stříbra byla zapomenuta. Dodnes ji připomíná řada uměleckých památek.

Kutnohorští rodáci

V okresním městě, v Kutné Hoře, se narodila řada významných osobností. Známým kutnohorským rodákem je Jiří Orten, z jehož díla znáte Čítanku jaro nebo Cestu k mrazu. Jeho jméno nese místní gymnázium a kulturní festival Ortenova Kutná Hora, na kterém soutěží mladí básníci a fotografové.
Kdo by neznal autora české národní hymny Josefa Kajetána Tyla. K jeho úspěšným dílům patří historická hra Kutnohorští havíři a Krvavý soud.
K místním rodákům neodmyslitelně patří i Jaroslav Vrchlický, vlastním jménem Emil Frída, který byl hlavním představitelem lumírovské poezie. V Kutné Hoře ho připomíná reliéf vytesaný ve skále nad říčkou Vrchlicí.

Za kulturou do Kutné Hory

Na konci srpna se v Kutné Hoře koná rockový festival, který je tradičně na letní scéně v parku pod Vlašským dvorem.
Koncem září vám kulturní zážitek zajistí hudební festival Kutná Hora. Jednotlivé koncerty jsou pořádány v překrásných městských historických stavbách.
Každý rok poslední sobotu v září jsou pořádány Svatováclavské slavnosti na Palackého náměstí v Kutné Hoře. Budete obdivovat hudebníky a divadelní herce, zaujmou vás různé styly a žánry a na staročeském trhu uvidíte výrobky řemeslníků.
Umění budete obdivovat v galeriích V. Zubra, Felixe Jeneweina, v muzeu Alchymie a v Tylově městském divadle.

Památky

Kutná Hora je bohatá na architektonické památky. Pyšní se historickým centrem Městské památkové rezervace, kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, které je od roku 1995 zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
V Kutné Hoře můžete navštívit kostel sv. Jakuba, hrádek, hřbitovní kapli s kostnicí, jezuitskou kolej, kapli Božího těla, hřbitovní kostel Všech Svatých a Vlašský dvůr.

Sport v Kutné Hoře

Kutná Hora nabízí bohatý výběr sportovního vyžití. Známá je nejdelší bobová dráha v ČR, která měří 1 565m a po jejíž trati se svezete 7 minut. Objevíte ji ve sportovním areálu Klimečka.
Ve městě si můžete zahrát bowling, využít fitcentra, plovárny, kryté tenisové haly, krytý bazén TJ Sparta Kutná Hora čí zimní stadion. K dispozici je vám také střelnice Malín, která je určena pro krátké palné zbraně. Zde máte možnost střílení bez zbrojního průkazu. Personál vám poskytne základní informace, které jsou nezbytné ke střelbě, zapůjčí zbraně a prodá střelivo.

Okolí Kutné Hory

Poblíž Kutné Hory vás zaujme muzeum lidových staveb v Kouřimi.
Za návštěvu stojí zámek Kačina, který si nechal postavit Jan Rudolf Chotek. V zámeckém křídle se nachází velmi zajímavá knihovna se 40 000 svazky literatury ze 16.-19. století. V současné době je v zámku umístěno Zemědělské muzeum.

Kouzelné ubytování v Kutné Hoře

Kutnohorské pobytové balíčky s programem

TOPlist