Kroměříž - informace o městě

Kroměříž naleznete ve Zlínském kraji na střední Moravě, kterou protéká řeka Morava. Nachází se v zajímavé lokalitě známé svými památkami.

Historie Kroměříže

Historie Kroměříže se datuje do 12. století, kdy olomoučtí biskupové vlastnili tržní osadu, která byla povýšena na město. Díky nim vyrostla v Kroměříži reprezentační diecéze. Ve středověku a raně novověku se městu nevyhnuly husitské války, během třicetileté války ani švédské vpády. Navíc v tomto století Kroměříž poznamenal mor. Naštěstí pro město byla Kroměříž později obnovena.
V roce 1848 se do města přesunul ústavodárný říšský sněm rakouské monarchie, díky kterému vznikl návrh ústavy spojený s počátky demokracie ve střední Evropě.

Festival v Kroměříži

Od 90. let můžete v Kroměříži navštívit velmi známý festival FORFEST. Ten se zabývá nynější hudební výtvarnou tématikou a obnovením duchovních žánrů do umění. Festival můžete navštívit každý rok vždy koncem června v prostorách Arcibiskupského zámku, v kroměřížských kostelech i v překrásných zahradách, které jsou od roku 1998 zapsané do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Architektonické památky

Při návštěvě Kroměříže neopomeňte zhlédnout čtyři mozaikové lunety Maxe Švabinského, které měly původně zdobit Národní divadlo v Praze. Každá z lunet připomíná významnou kapitolu českých dějin. Libuše předvídá pražskou slávu, Karel IV. zakládá univerzitu, Jan Žižka vede bojovníky do bitvy, Jan Ámos Komenský dává sbohem vlasti. Lunety se nachází v areálu bývalého františkánského kláštera, v současné době hotelu Octárna. Další zastávkou v Kroměříži může být kaple sv. Kříže, která sloužila jako sirotčinec. Ve městě vyrostl farní kostel blahoslavené Panny Marie, kostel sv. Jana Křtitele, kostel sv. Mořice, pravoslavný kostel sv. Cyrila a Metoděje.
Turisty oblíbený je Arcibiskupský zámek, kde můžete obdivovat galerii, kterou tvoří díla evropských malířů 15. - 18. století jakými byli Veronese, van Dyck, Hans von Aachen i Cranach. Knihovna zámku obsahuje 88 000 svazků, hudební archiv má 6 000 barokních skladeb.
Při prohlídce města se zastavte v Květnatých zahradách. Na 16 ha se rozkládá italská zahrada s cestami, kde na vás vzhlížejí sochy antických bohů a osobnosti dějin a bájí. Zahrada se pyšní uzavřenými skleníky s výjimečně cennou sbírkou tropické a subtropické flóry.
Při návštěvě Kroměříže objevíte i biskupskou mincovnu založenou v 17. století Karlem II., kde se kromě mincí razily i medaile. Skvělé výtvarné umění a poctivá řemeslná práce přispěly k ocenění platidel a později k zájmu sběratelů. Mincovna byla zrušena za vlády Marie Terezie.

Umění a sport v Kroměříži

V Hanáckých Aténách, jak je Kroměříž nazývána, budete obdivovat umění v galeriích Art Design, Artuš a Mazur, navštivte i Muzeum Kroměřížska. Za kulturou můžete vyrazit do divadla nebo kina.
Sportovní vyžití nabízí plavecký bazén, krytý bazén, tenisový klub, zimní stadion, Sportcentrum Paráda a Sportcentrum Zepletal. Koupaliště využijete i v nedalekém Hulíně.

Okolí Kroměříže

V blízkosti Kroměříže naleznete zámek Chropyně, kde se konají Hanácké slavnosti a to od roku 1985 každý lichý rok.
K zajímavým cílům, které lze v okolí Kroměříže navštívit patří i nejvyšší vrchol Chřib a to Brdo s novou rozhlednou.

TOPlist