Krkonoše - informace o městě

Naše nejznámější pohoří Krkonoše leží v Severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem. Stále zlepšující se služby lákají do Krkonoš turisty speciálně v zimním období. Ale ani v létě nepřijdete zkrátka. Však posuďte sami …

Základní charakteristiky Krkonoš

Status Národní park náleží Krkonoším (KRNAP) od roku 1963. Rozloha Krkonoš je necelých 454 km2. Nadmořská výška Krkonoš se pohybuje od 400 m n. m. do 1602 m n. m., což je Sněžka. Rozprostírá se na území třech bývalých okresů – Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Málokdo pak ví, že Krkonoše jsou také Biosférickou rezervací, vyhlašovanou UNESCO.

Tipy na výlety v Krkonoších

Město Harrachov ačkoli by se mohlo zdát, že je hlavně střediskem lyžařským, nenechte se mýlit. Je například významnou křižovatkou pro pěší a vyznavače cykloturistiky. Nalezneme zde téměř tři sta let starou sklářskou huť a brusírnu, kde můžeme shlédnout i expozici historie skla. V areálu je též mini pivovar s restaurací a s ním pivní lázně – něco pro ženy i muže! Cestou po lanové dráze vedoucí na Čertovu horu zase uvidíte impozantní lyžařské můstky. 400 metrů od centra Harrachova je bobová dráha a Monkey park, velké lanové překážkové centrum. Ve středu Harrachova je umístěn v  Hotelu Mitera***, který poskytuje turistům útulné ubytování za příjemné ceny.

A když už budete v Harrachově, nezapomeňte se zastavit na Mumlavské vodopády. 8 metrové žulové bloky přes které padá Mumlava jsou pastvou pro oči. Říčka včetně dalších vodopádů je dobře přístupná pěšky i na kole, zajisté budete mít i co fotografovat!

Pramen Labe naší nejvýznamnější řeky vyvěrající na Labské louce je v těsné blízkosti hranic s Polskem. Shlédnete u něj také erby měst, jimiž řeka protéká, je jich 26! A kudy k němu? Vydejte se do Horních Míseček a odtud musíte pěšky nebo na horském kole, je to 7,5 km. Alternativou je pak ze Špindlerova Mlýna lanovkou na Medvědín, odtud je to necelých 9 km. Půjdete-li při zpáteční cestě po červené značce, spatříte úchvatný Pančavský vodopád, který je nejvyšší v České republice.

A zima? Není novinkou, že Krkonoše jsou nejvyhledávanějšími lyžařskými a běžkařskými středisky v České republice, ale co když nejste milovníky prkýnek? Na sáňkařské dráze ve "Špindlu" nebo v Jánských lázních si užijete spoustu legrace, vždyť jedna cesta je dlouhá asi 4 kilometry na obou cestách. Nahoru vás přepraví lanovka nebo autobus. V Aquaparku ve Špindlerově Mlýně můžete relaxovat celý den či jen na večer po lyžování. Speciální letní a podzimní akce last minute vás jistě také potěší.

Pokud máte rádi tůry a nádherné výhledy, vydejte se na Sněžku a dále cestou Česko-polského přátelství na Polední kameny. Jsou vzdáleny od našeho nejvyššího vrcholu asi 6 km a podle lidové pověsti si tu měl sám pán Krkonoš Krakonoš postavit svůj palác. Název však pravděpodobně vzešel z toho, že pokud se podíváte z polské strany v pravé poledne na kamennou věž, kterou kameny tvoří, uvidíte přímo nad ní slunce. Polská strana Krkonoš navíc nabízí krásnou procházku. Budete v objetí majestátních skal a můžete také navštívit boudu Samotnia, u které se nachází nádherné pleso.

TIP na ubytování: Mrkněte na rozsáhlý výběr hotelů a penzionů v Krkonoších, máme jich 80, a vybírejte ten Váš!

TOPlist