Královéhradecko - informace o městě

Královéhradecko láká milovníky relaxace a dovolené díky milé rovinaté krajině, která se snoubí s bohatou historií a velkým množstvím kulturních památek a skvostů. Kdo by neznal Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem či nejkrvavější historickou bitvu u Chlumu.

Základní charakteristika Královéhradecka

Královéhradecký kraj leží na severovýchodě Čech a protéká jim řeka Labe. Rozloha královéhradeckého kraje 4 758 km2. Nejnižším místem je hladina Labe v Hradci Králové, nejvyšším místem pak Sněžka – 1602 m n. m.

Tipy na výlety na Královéhradecku

Světoznámé je Muzeum betlémů ve městě Třebechovice nad Orebem, které vzniklo ve 14. století na obchodní stezce. V Muzeu betlémů je nejznámější expozice mechanický Proboštův betlém, který je uměleckým i technickým unikátem. Obsahuje více než 2 000 pohyblivých dřevěných figurek 10 až 15 cm vysokých. Třebechovice pod Orebem jsou umístěny na východ od Hradce Králové asi 13 km.

Město českých královen nebo Salón republiky – tak je nazýváno město na soutoku dvou velkých řek Orlice a Labe, Hradec Králové. Nenechte si ujít Mořské aqvárium Hradec Králové či Letecké muzeum s replikami letounů. Ovšem i architektonické památky stojí za to vidět, Muzeum Východních Čech, Bílá Věž, Velké náměstí, a další. Oblíbené jsou večerní procházky rozsvíceným vznešeným městem, po kterých vám přijde vhod ubytování v Hotelu Nové Albertinum, který je umístěn na Velkém náměstí v historickém středu Hradce Králové. Kulturní akce jako je Jazz goes to town či největší rockový festival v ČR – Rock for people se taktéž zabydlely v tomto královském věnném městě.

Nejkrvavější bitva v 19. století se odehrála na bojišti u Chlumu u Hradce Králové, kde se střetli Prusko a Dědičné země Habsburků – Rakousko, celkem téměř půl milionu vojáků. Zvítězilo Prusko, hlavně díky taktickému příchodu 2. pruské armády. Naučná stezka Bitva u Chlumu vás na 26 zastávkách seznámí s průběhem bitvy a každoročně v červenci se tu koná památná akce.

Hrádek u Nechanic se pyšní titulem "mladý elegán s majestátem starce". Je pouze 150 let starý a pikantností jsou digitální hodiny, které byly vyrobeny jako jedny z prvních na světě. Zámek nechali postavit Harrachové jako své reprezentační sídlo. Dostanete se k němu veřejnou dopravou z Hradce Králové – je vzdálený asi 12 kilometrů na západ.

Lužní les je obecně podmáčený les s druhově rozmanitým ekosystémem s charakteristickým velkým množstvím podzemní vody. Na Královéhradecku ji najdeme poblíž obce Bohuslavice u Nového Města nad Metují s názvem Přírodní rezervace Zbytka. Rezervace je o výměře 79,42 ha a je charakteristická náplavami potoka s velmi cennou květenou i zvířenou.

TIPem na ubytování v Hradci Králové je Penzion nad Oborou, který je umístěn v klidném prostředí, přesto nedaleko centra Hradce Králové. Ubytovací zařízení je zrekonstruovaný historický statek, kde naleznete ubytování v apartmánech i stylových pokojích.

TOPlist