Kolín - informace o městě

Kolín, v minulosti jedno z nejvýznamnějších českých měst. Město považované za jedno z nejkrásnějších měst středních Čech, leží na řece Labi na okraji Pobaltské nížiny, která je součástí Středolabské tabule. Kolín, ve kterém žije přes 30 tisíc obyvatel, je dnes důležitou železniční křižovatkou, s rozvinutým především automobilovým, chemickým, potravinářským, strojírenským a polygrafickým průmyslem.

Historie Kolína

Oblast dnešního Kolína byla dle archeologických nálezů osídlena již v dávnověku. Již za dob římského impéria byla tato oblast křižovatkou tří důležitých obchodních cest. První písemný doklad je z roku 1261. Bedřich ze Strážnice roku 1437 staví hrad na místě zbořeného kláštera. Karel IV. a Václav IV. udělili Kolínu mnoho privilegií, což vedlo k jeho rozvoji a růstu bohatství. V tomto období patří Kolín k nejvýznamnějším českým městům. Třicetiletá válka vedla téměř k zániku Kolína. Propad ustal a vývoj se přetočil opět k rozkvětu za vlády Josefa II.. Za národního obrození byl Kolín mezi prvními městy, kde vlastenecké hnutí propuklo. Obchod a průmysl v Kolíně 19. století vzkvétá a tento trend je ještě umocněn stavbou železnice z Prahy na Moravu a později severozápadní dráhy.

Architektonická krása Kolína

Historické centrum Kolína, městská památková rezervace, odráží cennost města pro panovníky. Karlovo náměstí je zdobeno gotickou radnicí přestavěnou v pseudorenesančním slohu, morovým sloupem a kašnou. V Kolíně se nachází jedna z nejstarších a nejcennějších památek svého druhu, ranně barokní synagoga z 2. pol. 17. století. Hlavní sál je zdoben zachovalou štukovou výzdobou, hebrejskými nápisy a je zachován i původní svatostánek. Další cennost představuje Starý židovský hřbitov s více než 2500 náhrobky, založený v 15. století, po Starém židovském hřbitově v Praze nejstarší v Čechách. Mezi dalšími památkami je třeba upozornit na chrám Svatého Bartoloměje s chórem od Petra Parléře, kostel Svatého Víta či zvonici.

Kam za kulturou a sportem v Kolíně

Kolín nabízí řadu možností jak si užít pobyt v tomto krásném městě. Regionální muzeum představuje stálé expozice zaměřené na kolínsko v pravěku a dějiny královského města Kolín. Zajímavý výlet si můžete dopřát na výletní lodi Kolinea s restaurací a kavárnou, která pořádá projížďky po Labi do Klavar. Na počátku září Kolín slaví Městské slavnosti u příležitosti založení města a v listopadu probíhá Mariánský trh. Gasparáda, mezinárodní festival nonverbálního a pohybového divadla, se koná také v září.
Sportovním centrem Kolína je Vodní svět Kolín. Nenabízí pouze možnost zaplavat si ve venkovním a vnitřním bazénu a zařádit si na vodních atrakcích, ale jsou zde soustředěny i hřiště na různé sporty. Nalézt zde můžete tenisové kurty včetně krytého pro zimní období, hřiště na beach volejbal i beach fotbal a dráhu na bicross. V zimě se v Kolíně zaledňuje dětské dopravní hřiště na lední kluziště. V Kolíně je vybudována řada atraktivních cyklostezek, pokud jste tedy příznivcem cyklistiky, Kolín je to pravé místo pro vás.

Tipy na výlet po okolí

Okolí Kolína je poseto zajímavými historickými památkami. Kouřim je proslulé především hradištěm Stará Kouřim s archeologickými vykopávkami. Navštívit zde můžete i skanzen, muzeum lidových staveb dokumentující vývoj lidového stavitelství. V Lipanech je postaven památník připomínající významnou husitskou bitvu roku 1434. Přírodou se nechte okouzlit v přírodní rezervaci Veltrubský luh, zachovalé části labského lužního lesa.

TOPlist