Klatovy - informace o městě

Brána Šumavy, Klatovy, náležející do Plzeňského kraje, jsou okresním městem s přibližně 24 000 obyvateli. Klatovy se nachází v šumavském podhůří nedaleko jihozápadní hranice České republiky s Německem.

Historie Klatov

Klatovy své označení získaly zřejmě ze slova kláty, pařezy nebo špalky zbylé po vykáceném lese. Území dnešních Klatov bylo pravděpodobně osídleno již v pravěku. Díky výhodné poloze na obchodní cestě z Čech do Bavorska a blízkostí západní hranice českého státu se město mohlo rozvíjet po celou svou historii. Kolem roku 1260 Přemysl Otakar II. ustavil Klatovy královským městem. Významnost Klatov dokládá i to, že za vlády Václava II. zde byly raženy mince zvané brakteáty. Město původně obývané převážně Němci, se za husitské revoluce stalo husitskou baštou a věrným spojencem Jiřího z Poděbrad. Až na období po bitvě na Bílé hoře Klatovy stále rozkvétaly, v roce 1502 se řadily mezi deset nejvýznamnějších českých měst a v roce 1547 jsou sedmým nejbohatším českým městem. Rozkvět města opět započal s příchodem jezuitů a po vzniku obrazu Panny Marie Klatovské roku 1685, se Klatovy stávají slavným poutním místem.

Významné památky

Centrum Klatov se vyznačuje různorodou architektonickou zástavbou od gotického slohu přes renesanci, baroko až po současnost. Ze 17. století, z dob jezuitů, se zachovaly rozsáhlé katakomby sloužící jako místo posledního odpočinku členům jezuitského řádu. Významnou barokní památkou je lékárna "U Bílého jednorožce" vystavěná především během 18. století. Nyní je expozicí Okresního muzea. Shlédnout zde můžete apatykářské práce 18. století, původní nábytek, nástroje a nádobí lékárníků té doby. Mezi další významné památky Klatov patří Děkanský kostel, kostel sv. Vavřince či Jezuitský kostel. Milovníci umění jistě nevynechají Galerii Klatovy/Klenová s expozicí českého moderního umění.

Co v Klatovech navštívit

Pokud navštívíte Klatovy a jste příznivci klasické hudby, nenechte si ujít Mezinárodní festival komorní hudby, probíhající několikrát v roce. Dalším významným festivalem je Mezinárodní folklorní festival Klatovy. V květnu probíhá koncert u příležitosti oslav osvobození Klatov Květnové oslavy a tradiční pochod zaměřený na historické, kulturní a přírodní památky okolí Klatov. Červenec zase přináší tradiční výstavu Klatovský karafiát.

Klatovy a okolí

Klatovy a okolí nabízejí vyžití především pro cykloturistiku a turistiku. V květnu si určitě nenechte ujít největší cyklistickou akci České republiky Author Král Šumavy a pokud se chcete pokochat uměním jízdy na koni, zajděte v červnu na Cenu Klatov v parkurovém skákání. V zimě jsou lákáni běžkaři a lyžaři například na horu Špičák, kterou si však užijete i v ostatním ročním období. Pokud holdujete střelbě můžete si zajít zatrénovat na střelnici. V Klatovech se nachází také letiště, které pořádá vyhlídkové lety a seskoky padákem. Pošumavský auto moto klub pořádá během roku řadu zajímavých a významných akcí, například BMX – mezinárodní mistrovství ČR.
V okolí Klatov se nalézá řada rybníků a jezer. Mezi turisticky nejatraktivnější patří Černé a Čertovo jezero, která dala vzniknout Národní přírodní rezervaci. Při turistice v Železné Rudě můžete projít křížovou cestu vedoucí ke kapli sv. Anny. Známou atrakcí Klatovska je také vodní hrad Švihov, obklopený dvěma vodními příkopy, jehož prostory si můžete pronajmout.

TOPlist