Kladno - informace o městě

Statutární město Kladno se 72 tisíci obyvateli je největším městem Středočeského kraje. Kladno, obklopené ze všech stran lesy, se nachází v Kladenské tabuli, která je v západní části Pražské plošiny.

Historie Kladna

První písemná známka o vsi Kladně se objevila na počátku 14. století. Rytířský rod Žďárských ze Žďáru přinesl Kladnu roku 1561 povýšení na městečko s právem používat vlastního znaku. Bouřlivého rozvoje a nárůstu významu se město dočkalo díky nalezištím černého uhlí v polovině 19. století. Ta Kladnu přinesla v roce 1870 povýšení na město a v roce 1898 udělení čestného titulu "královské horní město“. Při vzniku samostatné Československé republiky byl v Kladně 28. října 1918 ustaven Národní výbor v čele s MUDr. Ignácem Hajnem, čímž Kladno podpořilo vznik nového státu. Rozvoj Kladna byl přerušen 2. světovou válkou, okupací i následnou poválečnou situací.

Krása kladenských památek

Centrum města je koncentrací řady obdivuhodných památek. Při návštěvě Kladna určitě zamiřte na náměstí Starosty Pavla kde můžete obdivovat novorenesanční radnici, kostel Nanebevzetí Panny Marie v gotickém slohu, budovu arciděkanství či Mariánské sousoší vytvořené dle návrhu K.I. Dientzenhofera ve slohu barokním. V tomto slohu naleznete v Kladně mnoho památek vystavěných za vlády mnišského řádu benediktinů z Břevnovského kláštera v letech 1705 až 1848. Kladno je charakteristické množstvím architektury vystavěné ve slozích 19. a počátku 20.století.

Kulturní zážitek v Kladně

Mezi každoroční kulturní události v Kladně patří v polovině června Kladenské dvorky, výstava profesionálních i amatérských výtvarníků pod širým nebem. V polovině dubna je slaven Den Země a na počátku září v areálu kladenského Sletiště slaví Den města Kladna. Krom těchto každoročních stálic můžete ve městě zažít mnoho jiných kulturních zážitků ať v kině, divadle, zámecké galerii či muzeu.

Sportovní vyžití

Nabídka města Kladna ke sportovnímu vyžití je opravdu široká. Při návštěvě města v letním období si můžete jít zaplavat do dvou koupališť, aquaparku či krytého bazénu. Zabruslit si můžete na in-line dráze, zajít můžete i na tenisový kurt. Golfoví nadšenci mohou trénovat přímo v Kladně na simulátorech v GolfKladno.

Výlet do okolí Kladna

Okolí Kladna je bohaté na různé zajímavosti. V Lánech, krom zámku můžete navštívit Muzeum T.G. Masaryka nebo Muzeum sportovních vozů, které uchvátí každého milovníka rychlých kol. Muzeum shromáždilo na 100 exponátů od 20. let po současnost, mezi nimi můžete zblízka shlédnout i vozy F1. Pokud pojedete kolem Lidic, můžete se ohlédnout do historie u Památníku Lidice. Kladno je obklopeno lesy a krásnou krajinou, tou se pokocháte například v přírodním parku Džbán, chráněné krajinné oblasti Český kras či chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Zaujmout by vás mohlo i Keltské oppidum ve Stradonicích s rozlohou 80 ha z 1. století př.n.l.

TOPlist