Karviná - informace o městě

Pokud hledáte město, které navštívit v Moravskoslezském kraji, pak by vás mohla zajímat Karviná. Karviná je statutárním městem rozkládajícím se v údolí řeky Olše, na hranici s Polskem a historicky na území Těšínska.

Historie Karviné

V oblasti dnešní Karviné byly nalezeny archeologické nálezy již z mladší doby kamenné. První písemná zmínka o této oblasti se datuje k roku 1268. Centrem dnešního města byl původně Fryštát, nyní městská část Karviné. Výhodná poloha na obchodní cestě z Uher do Pobaltí přinesla městu prudký rozvoj, který ještě narůstá od poloviny 15. století, kdy městu bylo uděleno dědičné právo „do čtvrtého kolena“, právo mílové, válečné, právo vyššího soudnictví a řada dalších. Třicetiletá válka přinesla Fryštátu útrapy, mimo jiné bylo město až do roku 1648 obsazeno Dány a Švédy. Neštěstí vystupňovaly i četné požáry. Roku 1766 se město stalo ohniskem dosud největší selské vzpoury ve zdejším regionu, která vypukla ve Starém Městě. Nález ložisek černého uhlí v Karviné v 2. polovině 18. století přináší zásadní obrat v hospodářském rozvoji celého regionu. Dosud méně významná vedlejší obec Karviná, má již na počátku 20. století zásadní ekonomický význam pro celou Rakousko-Uherskou monarchii.

Památky ke zhlédnutí

Krása několika významných historických památek Karviné, povětšinou soustředěných v městské památkové zóně, odráží její významné postavení v minulosti. První kroky zavedou návštěvníka bezpečně do historického jádra města, jehož základ tvoří Masarykovo náměstí. Dominantou náměstí je radnice s renesanční věží. Přehlédnout nelze ani rozlehlý zámek Fryštát v jeho elegantní empírové podobě z 18. století. Předtím zde stával gotický hrad knížat z rodu Těšínských Piastovců. Nejstarší stavební památkou Karviné je kostel Povýšení sv. Kříže z gotického období, jehož novější úpravu přinesla přístavba Moravské kaple roku 1611. Karviná nabízí mnoho dalších obdivuhodných památek i mimo památkovou zónu. Vynechat byste určitě neměli další technickou památku – vodárenskou věž a především unikát nadregionálního významu - kostel sv. Petra z Alkantary, který zůstal stát v Karviné-Dolech jako jediná významná stavba z původní architektury moderního dvacetitisícového města.
V městské památkové zóně se nachází i areál Lázní Darkov s několika kulturními architektonickými památkami v podobě lázeňských léčebných budov včetně půvabného lázeňského parku. Dominantou areálu je Společenský dům ve stylu vídeňské secese, který je nyní centrem lázeňského kulturního života. Na pomyslném vstupu do lázeňského areálu stojí zajímavá technická památka, obloukový most přes řeku Olši.

Co v Karviné navštívit a zažít

Karviná je městem s bohatým kulturním a společenským životem. Ať sem zavítáte v jakémkoliv ročním období, určitě si budete moci zajít do divadla, na koncert, nebo sledovat četná sportovní zápolení.
V červnu se v centru města a na mnoha dalších místech pravidelně konají oslavy založení města akcí zvanou Festival Karviná. V září jsou to pak jedny z nejstarších tradičních akcí, Karviné hornické slavnosti. Milovníci divadla by Karvinou měli navštívit v srpnu kdy probíhá open-air Divadelní festival Darkov a při té příležitosti se mohou pobavit i na Karvinském hudebním létě.
Pokud jste obdivovateli flóry, můžete oko potěšit v botanické zahradě v Karviné-Starém Městě.
Mimo to, že je Karviná proslavena svým házenkářským klubem HCB Karviná, založeným již v roce 1955, a pozadu nezůstává ani fotbalový klub MFK Karviná, můžete si v Karviné vybrat z mnoha sportovních možností. Je zde krytý bazén, zimní stadion s ledovou plochou a přistavenou víceúčelovou halou s několika hřišti pro tenis, badminton a squash.

TOPlist