Karlštejn - informace o městě

Karlštejn - velkolepý hrad tyčící se nad třpytivou hladinou řeky Berounky byl postaven na přání českého krále a římského císaře Karla IV. v době největšího rozkvětu země české. Vznešeně stojí od roku 1348 a dříve se nazýval Karlův Týn. Karel IV. tu nechal uložit říšské korunovační klenoty a svaté ostatky, později zde byly dokonce uchovány české korunovační klenoty. V současné době pochopitelně patří k těm nejnavštěvovanějším hradům, můžete absolvovat dvě prohlídkové trasy nebo se jen kochat pohledem na něj...

Ovšem v hradu Karlštejn najdeme i největší pohyblivý betlém v České republice. Nachází se k podhradí a skýtá šestačtyřicet dřevěných figur. Za tlumených tónů české hymny uslyšíte vyprávění Karlštejnské pohádky. Uvidíte rolníky připravující vinobraní nebo právě v jeskyni pod Karlštejnem narozeného Ježíška. S dary přichází Masaryk, sv. Václav a vínem připíjí Bílá paní.

Lákavě udělané Muzeum voskových figurín pod Karlštejnem přitahuje pozornost návštěvníků již několik sezón. Potkáte tu zakladatele hradu Karlštejn, císaře Karla IV. a další historické postavy, např. z doby husitské, napoleonské či novodobého Švejka.

Tipy na výlety v okolí Karlštejna

Karlštejn se nachází na území CHKO Český kras, který skýtá bohaté možnosti turistiky. Nachází se zde například Koněpruské jeskyně, které jsou od města Beroun vzdálené asi 5 km na jih. Jeskynní systém má 3 patra a chodby celkem čítají délky 2 kilometrů. Velkou zdejší atraktivitou jsou tzv. Koněpruské růžice. Jsou významné svým stářím, které je větší než 1 milion let, a také složením – obsahují minerál opál.

Zhruba 6 km od Karlštejna u obce Mořice se nacházej vápencové lomy Velká a Malá Amerika a méně známé Mexiko. Tam, kde se točil Limonádový Joe a kde oblast připomíná Grand Canyon, tam jsou krásné, ale také nebezpečné lomy Amerika. Nádherný kaňon se smaragdovou, čistou vodou je nejlepší navštívit ráno, kdy paprsky slunce dopadající na hladinu vody vytvářejí zajímavou scenérii.

TOPlist