Jizerské hory - informace o městě

Toto nejsevernější české pohoří navazující na východě na Lužické hory a na západě na Krkonoše je chráněnou krajinnou oblastí. Jeseníky oplývají velkým množstvím běžkařských tras i cyklotras. Jistě každý zná bájnou Jizerskou padesátku. "Hlavním městem" je Liberec a hlavním bodem Ještěd. Avšak "Jizerky" nabízejí i mnoho dalšího.

Základní charakteristiky Jizerských hor

Rozloha Jizerských hor je 368 km2, nadmořská výška se pohybuje od 325 m n. m. do 1124 m n. m., což je vrchol Smrk. Hlavní horninou je žula, vyskytují se i vyvřelin z třetihor, třeba na tisícovém Bukovci. Pro vyznavače GPS navigací ještě souřadnice: 50° 42´ - 50° 56´ N, 15° 02 - 15° 23´ E. Celkem 26 zvláště chráněných oblastí; je v Jizerských horách, které byly dříve součástí západních Krkonoš.

Tipy na výlety v Jizerských horách

Velmi pestré možnosti ve všech čtyřech ročních období nabízejí Jizerské hory. Začněme srdcem Libercem, bránou do Jizerských hor. Kde jinde vás městská hromadná doprava sveze na začátek běžkařských cest a sjezdařského střediska? Zastávka se jmenuje Horní Hanychov a je přímo pod Ještědem. Kromě bohatého zimního vyžití se jděte podívat do kulturně-zábavného centra Babylon, slibuje zábavu pro celou rodinu, za každého počasí. A to není vše, Liberec má ZOO a její bílé tygry. Nebo moderní, zrekonstruovanou botanickou zahradu. Taktéž jsou zastávkami veřejné dopravy. Ubytujte se v jednom z 16 hotelů či penzionů!

Kulturní památkou se roku 1992 stala ozubnicová železnice vedoucí z Tanvaldu do Harrachova a z Tanvaldu do Kořenova. Skoro každý měsíc se konají nostalgické jízdy! Vplujte do doby před 100 lety, čeká na vás parní lokomotiva, dobové vagónky či průvodčí ustrojen jako před dávnými lety!

V novogotickém slohu postavená nádherná rozhledna Štěpánka se stavěla celých 45 let. Vydejte se k ní z Kořenova, známé křižovatky Jizerských hor a Krkonoš, po zelené značce a zhruba po 2 km jste u cíle.

Oblast pod Jizerskými horami měla chránit údolní přehrada Souš, která leží na říčce Černé Desné. Již však přes 40 let slouží jako nádrž pitné vody pro Jablonecko. Nicméně okolí kolem nádrže vybízí k procházkám, proto je přehrada Souš tipem na výlet.

Další oblíbenou atrakcí je bobová dráha v Janově, zážitek pro děti i dospělé. Měří 900 metrů a je na ní 22 začátek. Bezpečné boby mají brzdu, a vy tak můžete zvolit optimální rychlost. Zhruba 10 km od Liberce se nachází městys Janov nad Nisou, a vy můžete spojit bobování třeba s turistikou třeba do Bedřichova.

Lázně Libverda jsou klidným a odpočinkovým místem v údolí Jizerských hor s příjemným klimatem. Velký výběr z blahodárných procedur, ale i aktivní odpočinek Nedaleko Lázní Libverda se nachází výletní restaurace Obří sud, která je umístěna ve skutečném dřevěném obrovské sudu. Z terasy se návštěvníkovi naskytne nádherný pohled na Jizerské hory.

TIP na ubytování: bohatý výběr ubytování v Jizerských horách, včetně recenzí od ubytovaných zákazníků.

TOPlist