Jičín - informace o městě

Město Jičín leží severovýchodně od Prahy na hlavní cestě z Prahy do Krkonoš. Nachází se na spojnici několika dopravních tras. Poloha města je velice výhodná, střetává se tu několik typů krajiny Podkrkonošská pahorkatina, Polabská rovina a krajina Českého Ráje.

Historie Jičína

Není známo, kdo a kdy město Jičín založil, ale první doložená zmínka  je z roku 1293. V této době došlo k rozvoji obchodu, řemesel a uměleckých děl gotického slohu. Od roku 1634 po smrti Albrechta z Valdštejna, který se zasloužil o rozkvět města a okolí, bylo město drancováno nejen švédskými, ale i císařskými vojsky. Roku 1866 došlo v Jičíně k bitvě mezi Pruskem a Rakouskem, což vedlo k porážce Rakouska.
S Jičínskem jsou spojeny významné osobnosti z různých oblastí kultury, spisovatel Václav Čtvrtek a Josef Štefan Kubín, malíř František Kaván, grafik Josef Váchal, grafička Anna Macková, publicista Karl Kraus, architekt Čeněk Musil a skladatel Josef Bohuslav Foerster.

Kultura a festivaly v Jičíně

K nejvýznamnějším pohádkovým postavám Jičína patří bezesporu loupežník Rumcajs, který ho proslavil i v zahraničí. Díky němu se tu každoročně v září koná týdenní festival Jičín město pohádky. Festival zaujme nejen děti, ale i dospělé, kteří se přenesou do dětských let. K poslechu hraje nespočet hudebních kapel, k vidění jsou divadelní vystoupení včetně mažoretek a různé tance.
V  květnu se v Jičíně konají Valdštejnské slavnosti, které jsou spjaty s Albrechtem z Valdštejna.

Architektonické památky

Nejvýznamnější kulturně-historickou památkou Jičína je renesanční Valdštejnský zámek s prvky klasicismu, ve kterém se dnes nachází muzeum a základní umělecká škola. Mezi  památky patří Valdštejnská brána, která dnes slouží jako vyhlídková věž nebo bývalá radnice,  dříve sloužící jako masné krámy a která také fungovala jako dnešní tržnice.

Sportovní vyžití

Vnitřní i venkovní sportovní areály v Jičíně nabízejí nejrůznější způsoby sportovního vyžití, např. fotbalové hřiště, atletický ovál, volejbalové, tenisové a beachové kurty, víceúčelová hřiště, hřiště pro házenou, dětský koutek. Místní aqua centrum nabízí bazény, sauny, atrakce, masáže, občerstvení a mnoho dalšího.

Jičín a okolí

V nedalekém okolí Jičína se nachází zřícenina hradu Bradlec ze 13. století, který je obestřen mnoha pověstmi. S pobytem Karla Hynka Máchy je spjat hrad Kumburk, ze kterého vás uchvátí překrásný rozhled na Krkonoše. K nejnavštěvovanějším místům v okolí patří gotický hrad Kost s mučírnou, zřícenina hradu Trosky, Jinolické rybníky, zámky Humprecht a Staré Hrady.

TOPlist