Jeseníky - informace o městě

Tento kraj pod Pradědem nabízí pro každého něco. Ať už přijedete v létě nebo v zimě, vždy vám nabízí bohaté možnosti užití.

Základní charakteristiky Jeseníků

Rozloha Jeseníků, chráněné krajinné oblasti, je 744 km2. Území je z 80 % pokryto lesy, nejvyšším vrcholem je Praděd, který měří 1492 m n. m. Jeseníky jsou druhé největší pohoří v ČR, hned po Krkonoších. Málokdo ví, že nejvyšším bodem v ČR je právě rozhledna a TV vysílač na Pradědu.

Tipy na výlety v Jeseníkách

Nejen lyžařské je středisko Ramzová. Horské minikáry se nacházejí asi 100 metrů od vlakové zastávky a přímo u silnice č. 369. Pro milovníky turistiky je atraktivní hřebenovka z Šeráku, na který můžete vyjet lanovkou právě z Ramzové na Červenohorské sedlo. V zimě na vás čeká lanovka až na samotný Šerák.

Za návštěvu zajisté stojí město Jeseník, krásné lázeňské městečko asi 15 km od Pradědu. Přírodní léčitel, proslulý jesenický rodák Vincenc Priessnitz zde vybudoval první vodoléčebný ústav na světě. Tento lázeňský léčebný dům Priessnitz nabízí také ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu za sympatickou cenu.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je zahrnuta v seznamu 7 divů České republiky! Dokonce v anketě idnes.cz zvítězila. Pokud si elektrárnu chcete prohlédnout, je nutností se předem objednat a sehnat dostatečný počet osob, avšak návštěva stojí rozhodně za to.

Nedaleko města Šumperk se nacházejí Velké Losiny. Obec, ve které najdeme spoustu zajímavostí. Jako první budeme obdivovat Ruční papírnu a s ní spojené muzeum papíru. Papírna byla založena roku 1596 a je stále funkční, jak se můžete sami přesvědčit v prohlídkovém okruhu.

Jak se vyráběl papír dříve prozradí v muzeu kde shlédnete prvopočátky manufakturní výroby. Termální lázně Velké Losiny mají dlouholetou historii a jsou jedny z nejznámějších na Moravě. Můžete zde pobýt déle a užívat si lázeňských procedur nebo se jen využít termálního koupaliště.

Hrdě se do okolí tyčí hrad Sovinec, bývalá pevnost Husitů, založená před rokem 1332. Uchvátí vás hlavně svoji mohutností. Na hradu se konají každý měsíc různé akce.

Vodopády Bílé Opavy jsou hojně navštěvovaným místem zdejšího kraje. Možná proto, že k nim návštěvníci mají dobrý přístup i díky faktu, že tudy prochází naučná stezka s panely informujícími o pozoruhodnostech. Vydat na tuto trasu by se ovšem měl člověk zdatný, protože místy je cesta obtížná a je jištěná řetězy a žebříky. Je přístupná od chaty Barborka z jedné strany a z té druhé od Karlovy Studánky.

Jestliže jste akčnější povahy a máte rádi trochu toho dobrodružství, pak zajeďte do Adrenalin Parku Jeseníky, jenž je umístěn na hranici obcí České věc a Písečná u města Jeseník. Z nabídky atrakcí si určitě vybere každý, tak třeba balíček „Challenge“ obsahuje kombinaci Paintballu, Obří houpačky, lanového centra a terénních čtyřkolek.

TIP na ubytování je tentokrát do Sporthotelu Kurzovní umístěném v Karlově Studánce. Je to nejvýše položený hotel v ČR s wellness centrem, které zajisté potěší po tůře krajem Jeseníků.

TOPlist