Jeseník - informace o městě

Město Jeseník leží na soutoku říčky Staříč a říčky Bělá v severním výběžku Slezska. Krajinu města dotváří horský masiv Hrubého Jeseníku s vrcholem Praděd, Rychlebské pohoří a Zlatohorská vrchovina.

Historie Jeseníku

První zmínky o městě Jeseník pocházejí z roku 1267. Od poloviny 13. století dochází na Jesenicku k prudkému rozvoji hutnictví a hornictví, což vedlo k zakládání obcí a osad. Nejvýznamnější byl Wrivald, dnes známý Jeseník. Levné domácí zdroje znamenaly rozvoj kamenictví, dřevozpracujícího a textilního průmyslu. Kolem roku 1506 město proslulo těžbou železné rudy, zlata a stříbra. Čarodějnickými procesy bylo město sužováno v roce 1622.
S historií města je spjata řada významných osobností, kterými jsou zakladatel lázní Vincenz Priessnitz, spisovatel Nikolaj Vasilievič Gogol, lékař Josef Reinhold, skladatel Franz Schubert, lékař Prof. MUDR. Richard Werner a spisovatel Miloš Kočka.

Kultura v Jeseníku

K nejvýznamnějším kulturním akcím patří Mezinárodní hudební festival Karla Ditterse z Ditterdorfu. Návštěvníky jistě zaujme možnost návštěvy Vlastivědného muzea Jesenicka a hvězdárny.

Architektonické památky města Jeseník

Za zajímavou architektonickou památku můžeme považovat budovu drogerie na Masarykově náměstí, jenž se od ostatních domů liší svojí netypickou a zajímavou podobou. Navštívit můžete Evangelickou faru z konce 19. století. V neposlední řadě zde naleznete Masarykovo náměstí, jehož základy mohly být vyměřeny okolo roku 1267.

Sportovní vyžití

Ve městě si každý sportovní nadšenec přijde na své díky velkému množství podniků. Využijte fitness centra, paraklub, minigolf, bowling, projížďky na koních, aerobic, kynologické cvičiště, tenisové kurty, squash centrum. V zimním období jsou k dispozici lyžařské vleky a možnost lyžování.

Turistické zajímavosti v okolí Jeseníku

Nedaleko Jeseníku se nachází město Bruntál se stejnojmenným renesančním zámkem, jehož terasa je vyzdobena sochami převážně s mytologickou tématikou. U města Zlaté Hory na vrcholu Zámeckého vrchu se nachází zřícenina hradu Edelštejn z roku 1222. Nedaleko obce Hanušovice se nachází největší severomoravská hradní zřícenina – Nový Hrad.

TOPlist