Jablonec nad Nisou - informace o městě

Nachází se na severu České republiky, východně od Liberce. Město bývá nazýváno pro svou polohu v Libereckém kraji branou Jizerských hor.

Historie Jablonce nad Nisou

První zmínky pocházejí z roku 1356. V 17. století došlo k rychlému rozvoji sklářského průmyslu, což vedlo k tomu, že se město proslavilo v 18. století výrobou bižuterie. Roku 1866 bylo povýšeno dekretem císaře Františka Josefa I. na město a právě v tomto období obchodovalo s celým světem. Důkazem bohatství, které do Jablonce přicházelo v letech do 1. světové války, je celá řada významných staveb a celých čtvrtí.

Kultura

Každoročně se zde koná festival Dýňobraní. Rozsvícené dýně všech velikostí a tvarů přilákají do města tisíce návštěvníků, zejména z řad dětí. Ve městě můžete navštívit Muzeum skla a bižuterie, kde jsou ke shlédnutí předměty ze šperkařské, sklářské, bižuterní, medailérské a mincovnické historie. Bezesporu obdivuhodná je také městská galerie My, vystavující díla místních umělců. Sbírkou skleněné a kovové bižuterie, mincí a medailí nás může překvapit galerie Belveder, což je pozdně barokní dům.

Architektonické památky v Jablonci nad Nisou

K nejvýznamnějším památkám patří secesní budovy a soukromé vily v Podhorské ulici a ulici 28. října. Dále také kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Horním náměstí a radnice na Mírovém náměstí.

Sport

Sportovně založeným jedincům jsou k dispozici tenisové kurty, dva sportovní areály, možnost koupání ve třech jabloneckých přehradách, krytý bazén, bruslení na krytém stadionu, lyžařský areál a jízdárny.

Jablonec nad Nisou a okolí

V blízkosti se nachází město Liberec, kde zavítejte do zoologické zahrady s velkým množstvím ohrožených zvířat a botanickou zahradou. Vyhlášený a největší krytý zábavní komplex v České republice -  centrum Babylon je dobrou volbou příjemně prožitého odpoledne s rodinou. Jednou z nejnavštěvovanějších hradních zřícenin v regionu je zřícenina gotického hradu Frýdštejn. Zajímavou atrakcí je původem barokní zámek Sychrov, který byl v 19. století přestavěn a rozšířen v romantické novogotice.

TOPlist