Hradec Králové - informace o městě

Historie

Město Hradec Králové, území na soutoku řeky Labe a Orlice, bylo obydleno již v době předhistorické. Kolem 10. století zde vzniklo hradiště rodu Slavníkovců s frekventovaným tržištěm. V roce 995 se kraj stal sídlem knížete a správním střediskem severovýchodních Čech. Za samostatné město byl Hradec prohlášen v 19. století, jemuž jako první starostoval profesor hospodářství Ignác Lhotský. V tomto století zde také vznikla světoznámá továrna na piana firmy Antonín Petrof. K významným osobnostem z dějin Hradce Králové patří František Ulrich, bývalý starosta města, architekt Jan Kotěra, Bohuslav Balbín, po němž je pojmenováno gymnázium či Václav Kliment Klicpera, jehož jméno nese hradecké divadlo.

Historické památky Hradce Králové

Přední cíl pro turisty bezprostředně tvoří Velké náměstí, kde naleznete dominantu města i hlavní historické památky. Zmíněnou dominantu představuje Bílá věž, která je vidět téměř z každého bodu Hradce. Její významnou součástí je druhý největší zvon v České republice. Hned vedle zhlédnete katedrálu sv. Ducha, založenou královnou Eliškou Rejčkou. Důležitost je kladena i na barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie či radnici. Krom výše zmíněných staveb svůj historický půvab vlastní dnešní Gymnázium J. K. Tyla, Masarykovo náměstí s pomníkem prezidenta, budova Magistrátu na tř. ČSA či schodiště Bono Publico.

Kultura, umění, turistika

Hradec Králové je jádrem kultury svého kraje. Krom Američanů a Evropanů si město čím dál více oblíbili Asiaté. Poměrně velký počet návštěvníků využívá několik hotelů, které zde sídlí. Jím je Amber Hotel Černigov, Penzion Nové Adalbertinum nebo Penzion U České koruny. Lákavým cílem pro turisty může být městské aquacentrum, obří akvárium, loutkové Divadlo Drak, letní kino Širák, multikino Cinestar nebo Muzeum východních Čech. Nejen nitro města skýtá krásu přírody, ale také Hradecké lesy, které lze projet mnohými cyklistickými a pěšími stezkami. Bohaté kulturní dění zakládá velký počet pořádaných hudebních, filmových i divadelních festivalů. Jmenujme například Majáles, Rock for People, Hip Hop Kemp, Jazz goes to town, Divadlo Evropských regionů či Techfilm. Pravidelně se pořádají Slavnosti královny Elišky nebo Slavnosti bitvy u Hradce Králové 1866.

Sport a volný čas v Hradci Králové

V Hradci Králové lze provozovat téměř každý sport, nehledě na to, že se velmi blízko nachází nejvyšší pohoří Krkonoše a Orlické hory, kam se dá vyjet za zimním sportem. Ve městě si můžete zaplavat v aquacentru, zahrát bowling v jednom z bowlingových klubů, projet na kole díky velkému počtu cyklistických stezek, zahrát si golf, potápět se nebo absolvovat mnoho dalších aktivit.

TOPlist