Havlíčkův Brod - informace o městě

Historie Havlíčkova Brodu

Území Havlíčkova Brodu vzniklo jako Smilův Brod ve 13. století dle jeho zakladatele Smila z Lichtenburka. Ve 14. století bylo město pojmenováno na Německý Brod a zůstalo tak až do roku 1945. Na základě zdejšího dlouholetého působení Karla Havlíčka Borovského pak oblast získala současný název. Historie Havlíčkova Brodu je spojena s řadou dalších osobností, jako jsou Josef Dobrovský, Bedřich Smetana či Jan Zrzavý.

Památky a zajímavá místa

Havlíčkův Brod tvoří původně Stará rychta a nynější Nová radnice s novobarokním průčelím a posledními drobnými úpravami z 15.století. Dominantou městského parku Budoucnost je socha Karla Havlíčka Borovského. Uprostřed náměstí je umístěn morový sloup, zvaný také Mariánský. Nepřehlédnutelným se stává Havlíčkův dům na totožně zvaném náměstí s jedinečným arkýřem s věžičkou. Zajímavým místem v Havlíčkově Brodě je i pozdně gotický Malinův dům, dříve zvaný Křenkovský.
Více z historie Havlíčkobrodska se můžete dozvědět v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod, kde jsou zpravidla pořádány velmi naučné přednášky, besedy a výstavy.

Kultura a sport v Havlíčkově Brodě

Vydáte-li se za kulturou, město vám přináší kulturní vyžití v místní Galerii výtvarného umění, v kině Ostrov, pro čtivé návštěvníky Krajskou knihovnu a také klub Čechovka pořádající divadlo, koncerty a jiné akce. Za sportem se vydejte do sportovního areálu Kotlina nebo TJ, do hokejového klubu HC Rebel či na umělou horolezeckou stěnu. Od roku 2002 Havlíčkův Brod v jarním čase pravidelně pořádá Stamicovy slavnosti, které mají připomínat význam osobnosti J.V. Stamice a obohatit kulturní tradici města.

Okolí Havlíčkova Brodu

Krásu Havlíčkova Brodu vyjasňuje i jeho nedaleké okolí, kde narazíte například na hrad Lipnice ze 14. a 15. století a lipnické muzeum Jaroslava Haška v Haškově domě. Blízký proslulý Ledeč nad Sázavou svádí přírodou a památkami. Dále můžete navštívit Chotěbořský zámek s městským muzeem, v jehož blízkosti směřuje naučná stezka  soutěskou řeky Doubravy. Nenechte si také ujít Památník rodiště Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové.

TOPlist