Harrachov - informace o městě

Horské městečko Harrachov leží v západních Krkonoších v údolí říčky Mumlavy v Libereckém kraji. Je známé především jako lyžařské středisko, ovšem i v létě je Harrachov hojně turisty navštěvován. Nejslavnější jsou bezesporu lyžařské můstky, z nichž největší, a dokonce i na světě, je mamutí můstek K-185.
Harrachov se původně jmenoval Dörfl a byl založen v 17. století. Ovšem již začátkem 18. století byl přejmenován po majitelích na Harrachov.

Co navštívit v Harrachově

Národní technickou památkou byla vyhlášena železniční ozubnicová dráha vedoucí mezi Harrachovem a Tanvaldem. V minulosti spojovala Českou republiku a Polsko jako důležitý spoj během 2. světové války. Dnes slouží převážně jako osobní doprava do Harrachova, a taky jako turistická atrakce. Během roku se tu uskutečňují nostalgické jízdy s parní lokomotivou a historickými vagonky. V areálu si můžete prohlédnout též minipivovar s restaurací a s ním pivní lázně – něco pro ženy i muže! Objednejte pro sebe a Vaši polovičku romantickou lovestory dvojvanu, blahodárné účinky pivního moku budou působit ze vnějšku i zevnitř – dostanete i dvakrát třetinku místního piva!

Tipy na výlety v okolí Harrachova

Překrásné vodopády se nacházejí od autobusového nádraží v Harrachově pouze 1,5 kilometru, proto se jeví jako ideální výlet i pro starší spoluobčany a rodiny s dětmi. Jmenují se Mumlavské a patří ke Krkonošskému národnímu parku. Říčka Mumlava tvoří několik vodopádů, nejvyšší měří 12 metrů. Vycházku podél Mumlavy můžete spojit s návštěvou obce Rýžoviště, která patří k nejstarším osadám v Krkonoších a dříve se zde těžila ruda. V zimě se Rýžoviště stává vyhledávaným lyžařským areálem. V severozápadním okraji Anenského údolí a pouhých 400 metrů od centra Harrachova se nachází Bobová dráha a MonkeyPark Harrachov. Protože je bobová dráha vyhřívaná, můžete brázdit kilometrovou dráhou i v zimě. V MonkeyParku se zase můžete vyřádit na lanových překážkách, kterých je 14. Na konci vám bude odměnou 117 metrů dlouhý adrenalinový skluz po laně nad horským jezírkem.
Na Čertovu horu vysokou 1020 m.n.m. se dostanete buď lanovkou, anebo si můžete vyšlápnout pěšky. V každém případě uvidíte harrachovské skokanské můstky, na které je impozantní pohled. Na vrcholu na vás čekají krásné výhledy na celé Krkonoše a vede odtud řada turistických tras.
Dalším tipem je návštěva hornického muzea. Návštěvníci dostanou přilbu a plášť a projdou asi kilometrovou trasu typickým prostředím rudného dolu. Uvidíte akumulátorovou lokomotivu, důlní vozy, ukázky minerálů fluoritových ložisek a jiné. I děti budou nadšené!

TIP na ubytování v Harrachově je Wellness hotel Harachovka, který nabízí nejen pohodlné ubytování, ale také mnoho aktivit pro rozmanitou klientelu. Nestihnete-li si pokoj v hotelu zarezervovat včas, prohlédněte si nabídku alternativních hotelů v Harrachově.

TOPlist