Frýdek-Místek - informace o městě

Historie Frýdku-Místku

Nejstarší písemné prameny dokazující existenci původního území Frýdku pocházejí ze 13.století. Konkrétní založení Místku historie bohužel nezná. Již v 19. století byly ve Frýdku i Místku vybudovány textilní továrny, které společně s železářstvím v dalším století dosáhly stěžejní pozice v rozvíjejícím se průmyslu celého regionu. Rozdílná historie dvou území končí rokem 1943, kdy byla města spojena. Definitivní úřední rozhodnutí o pojmenování Frýdku-Místku však proběhlo až v roce 1955.

Kultura

V úvodu již bylo zmíněno o literární a hudební tradici města. Důkazem je literární klub Petra Bezruče a Kulturní sdružení Bezručův kraj. Velmi lákavé je projít si alespoň jednu z mnoha galerií výtvarného umění. Mezi 29 příspěvkových organizací včetně základních a mateřských škol či Městské knihovny, jež Frýdek-Místek vybudoval, patří integrované centrum Žirafa, jejichž cílem je poskytovat kvalitní sociální péči osobám mentálně postiženým. Další příspěvkovou organizací ve Frýdku-Místku je Národní dům, který spravuje například kino Petra Bezruče či Divadlo Čtyřlístek, kde se koná nespočet počet koncertů, vystoupení a dalších akcí. Přehled kulturních akcí si můžete vyzvednou v informačním středisku v areálu Nové scény Vlast.

Historické památky ve Frýdku-Místku

Poznání z větší části historie vám umožní návštěva místních historických památek, plastik a bust připomínajících významné osobnosti spojené s historií Frýdku-Místku. Nejdůležitější architektonickou památkou a zároveň hlavním kulturním sídlem města je frýdecký zámek ze 17.století. Zámek nabízí shlédnutí Muzea Beskyd s obsáhlou výstavou beskydského a pobeskydského regionu se zdokumentovanou historií a kulturou oblasti. Na zámeckém území se pravidelně pořádají nejrůznější výstavy, koncerty, dramatické pořady, společenské akce a také svatební obřady.

Sport

Frýdek-Místek je nazýván „ Bránou Beskyd“ a to pochopitelně díky své geografické poloze. Pro jeho návštěvníky i obyvatele se stávají Beskydy turistickým či cykloturistickým terčem. V zimním období je tato končina útočištěm pro lyžaře a milovníky běžek. Proslulým sportovním zařízením je aquapark Olešná pro děti i dospělé a pro plavce i rekreanty. Aquapark je umístěn u přehrady Olešná, čímž jsou zde dveře otevřené také pro kanoisty, surfaře a jachtaře. V centru Frýdku-Místku stojí zastřešený areál, kam mají namířeno vyznavači skateboardingu, in-line bruslení a jiných podobných sportů. Také v místeckém lese byla postavena krytá hala pro shodné účely. Sportovní vyžití dále poskytují školní tělocvičny, veřejná hřiště, zařízení pro fitness, squash či aerobic, bowlingová centra a podobně.

TOPlist