Doksy - informace o městě

Městečko Doksy leží ihned vedle Máchova jezera. A to předznamenává čilý turistický ruch. Společně se Starými Splavy, se kterými se územně téměř dotýká, jsou vyhledávanými rekreačními středisky. Největší rozmach města se stal díky císaři Karlu IV., který založil Velký rybník, později nazván Máchovo jezero.

V původním sirotčinci se dnes nachází Muzeum Karla Hynka Máchy – tzv. Hospitálek. V Doksech proto, že tu Karel Hynek Mácha rád a často pobýval – v této oblasti napsal skladbu Máj a kraj byl nazván Máchův.

Tipy na výlety v okolí Doksů

Mezi naše nejznámější hrady patří bezesporu Státní hrad Bezděz, který byl postaven již ve 13. století Přemyslem Otakarem II. Leží v Máchově kraji a jako jeden z mála nebyl přestavován nebo zbořen, dochoval se původní. Je umístěn na vrcholu neovulkanického kužele, 640 m n. m.

Máchovo jezero je častým letním rekreakčním místem rodin s dětmi či zamilovaných párů. Neustále se rozšiřuje nabídka služeb, zejména těch sportovních, a tak si přijde na své opravdu každý. V Hotelu Port využijte ubytování přímo na břehu Máchova jezera. Součástí hotelu je i venkovní vyhlášená restaurace s výhledem na krásy Máchova jezera.

Hrad Houska je opředený mnoha tajemstvími a zvláštnostmi. Kupříkladu prochází hradem skála či podle staré legendy se tu nachází stroj času. Někteří dokonce tvrdí, že se tu otevírá brána do pekel. Hrad se nachází uprostřed Dubské pahorkatiny nedaleko České Lípy, anebo 7 kilometrů jihozápadně od Doksů.

Uprostřed chráněné krajinné oblasti se nachází Hrad Kokořín, který se tyčí na ostrohu pískovcové skály. Hrad vznikl zřejmě ve 14. století, vystřídala se na něm řada význačných majitelů. V 19. století se dochovala jen zřícenina, která v období romantismu okouzlovala mnohé básníky a umělce. Hrad je umístěn asi 15 km na severovýchod od středočeského Mělníka a láká zástupy výletníků zejména v létě.

TIPem na ubytování je Hotel Port nacházející se na břehu Máchova jezera a nabízející komfortní ubytování v klidné a příjemné atmosféře. Přijeďte se přesvědčit!

TOPlist