Děčín - informace o městě

Severočeské město Děčín je rozprostřeno na soutoku řeky Labe a Ploučnice. Zeměpisnou rozlohou patří mezi deset největších měst naší republiky a počet obyvatel se pohybuje kolem 57 tisíc.
Děčín je poutavý svojí popularitou v železničním a dopravním uzlu, užíváním původního znaku královského města a hlavně díky velice atraktivním turistickým podmínkám. Jedná se o oblast Českosaského Švýcarska, která vlastní opravdu pozoruhodnou přírodu.

Historie Děčína

První již doložená písemnost o historii Děčína je z roku 993. Původní osídlení se zrodilo u dřívějšího labském brodu, jímž procházela důležitá obchodní stezka. V podhradí gotického hradu ze 13. století založil král Přemysl Otakar II. královské město. Na přelomu 16. a 17. století, kdy se často střídali majitelé děčínského panství, došlo v Děčíně k rozvoji obchodu a řemeslné výroby. Významnými zdroji příjmů byly přívozy, přístaviště a loděnice. V roce 1901 byla vesnice povýšena na město a o desetiletí později jej obývá kolem 20-ti tisíc obyvatel. Ve válečném roce 1942 se spojilo dvojměstí Děčín a Podmokly spolu s obcí Staré město a celé území dostalo společný název Děčín.

Památky v Děčíně

Město Děčín však není skvostné pouze pro svůj přírodní půvab, ale i díky krásným historickým místům. Bezesporu tou hlavní a největší památkou je zámek umístěný na skále nad soutokem děčínských řek, uznávaný jako nejvýznamnější památka severních Čech. K zámku vede neobyčejná přístupová cesta – tzv. „Dlouhá jízda“, kterou tvoří ve skále vytesaná silnice ohraničená vysokými zdmi na obou stranách. Zámecké zahrady a parky zasahují až pod skálu, jíž je prokopán krátký skalní tunel pokračující řetězovou lávkou přes Mlýnský náhon. Další památky stojící za zmínku jsou děčínské mosty z 15. a 16. století. Jimi je Staroměstský most a Ovčí můstek. Byla by škoda nepřipomenout barokní kostel sv. Václava a Blažeje či budovu synagogy. Dominantou Děčína se stává Pastýřská stěna se zoologickou zahradou a vyhlídkovou restaurací.

Kultura v Děčíně

Ani výběr kulturních zařízení rozhodně není omezený, a proto se vydejte nejen do Oblastního muzea naplněného historií, ale i na bláznivý film v kině Sněžník. Kromě již zmíněného zámku se můžete dále vydat na pěkné představení v městském divadle Děčín. Příjemné posezení a odpočinek vám dopřeje místní kavárnička Paroloď – klub Škuner. Pro večerní pobavení je zde provozováno několik barů mezi něž patří Slavia club nebo Bar Palermo, kde se konají i příležitostné koncerty hudebních skupin. Kultura města je obohacena několika festivaly pod širým nebem. Hudební festivaly se konají v letních dnech a patři k nim Rumburkfest.

Sport

Míříte-li do samotného Děčína za sportem, vyberte si ze seznamu rekreačních, ba i adrenalinových sportů.
Je na vás, jaký děčínský sportovní interiér či hřiště si zvolíte. Záleží pouze na vašem sportovním zaměření. Uvést můžeme nevšední Adrenalin Park, plavecký areál Děčín či bowlingový areál S-Centrum.

Výlety do okolí Děčína

Pokud se rozhodnete navštívit Národní park České Švýcarsko u Děčína, rozhodně jej jedině doporučujeme. Národní park je charakteristický bizarními pískovcovými útvary, hlubokými lesy, zříceninami skalních hradů, četnými potůčky či mohutnou řekou. Skvělým výletním tipem je také vyhlídka Belvedér. Jde o upravenou skalní terasu s poutavým výhledem do údolí řeky Labe, dosahující výšky až 130 metrů. Obec Hřensko, patřící k okolním specialitám Děčína, je malebná obec ležící na soutoku Labe a Kamenice. Soustřeďuje se zejména na cestovní ruch. Výletníky zde oslní především úchvatná příroda. Příkladem je mohutný kaňon Labe, z něhož mezi skály vstupuje značně okouzlující údolí vinoucí se podél řeky Kamenice. Dalšími nepřehlédnutelnými výletními tipy v okolí města jsou například soutěsky či Pravčická brána.

TOPlist