Chomutov - informace o městě

Město se nachází při okraji podkrušnohorské pánve na jižním úpatí Krušných hor. Chomutov je také významnou křižovatkou železničních i silničních dopravních komunikací.

Historie Chomutova

Nejlidnatější královské město Ústeckého kraje Chomutov vzniklo v 10. nebo 11. století. Jeho vznik je spjat se získáním řádu německých rytířů roku 1252 . Kolem roku 1613 došlo k majetkovým sporům mezi protestanty a jezuity, který trval téměř sto let. Tento spor vyústil roku 1618 tím, že byli jezuité vypovězeni z celého Království českého. V 19. století dochází k rozvoji města díky stavbě železnic. Roku 1918 se Chomutov stal součástí Deutsch – Böhmen a byl obsazen německými vojsky. Po 2. světové válce kolem roku 1948 město procházelo řadou rekonstrukcí, některé jeho části zcela zmizely a místo nevyhovujících starých domků vyrostly domy, které byly schopny pojmout desítky lidí. Zachováno zůstalo prakticky jenom náměstí a jeho nejbližší okolí. Po otevření hraničního přechodu v Hoře sv. Šebestiána v roce 1978 se dopravní ruch ve městě zvýšil.

Kultura

Pro milovníky hudby se v Chomutově koná množství hudebních festivalů. V únoru Zimní rock festival, v dubnu se jedná o Lost Heaven festival Tour nebo srpnový Festival kultury Krušnohoří CUMBAJŠPÍL. V červnu vás přivítá festival Kamenčák a Multižánrový festival.

Architektonické památky v Chomutově

Nejvýznamnější kulturně-historickou památkou v Chomutově a jednou z nejstarších raně gotických staveb v Evropě je kostel sv. Kateřiny. Co jistě zaujme milovníky pravěku a řemesel je expozice v  Oblastním muzeu – budova jezuitského gymnázia, kde se také nachází muzejní knihovna, přednáškový sál a hvězdářská věž. Konají se zde příležitostné výstavy. Raně barokní stavba basilikového typu s dvouvěžovým severním průčelím, Kostel sv. Ignáce, byla postavena Italem C. Luragem v letech 1663-1668. Na chomutovském náměstí se nachází barokní sloup Nejsvětější trojice postaven v roce 1697 Ambrožem Laurentisem. Na náměstí je též zajímavá Městská věž z roku 1525, naposledy přestavěna v roce 1874 v novogotickém stylu.

Sportovní vyžití

Pro sportovně založené jedince je v Chomutově k dispozici Sportovní hala Březenecká, kde je možno zahrát si tenis, navštívit fitness centrum, solárium a zakoupit sportovní poháry či medaile. V zimním období jistě potěší lyžaře okolní Ski areály Boží Dar, Vejprty, Pyšná, Svahová či Hora sv. Kateřiny.
Nejen v letních měsících využijete Městské lázně.

Turistické zajímavosti v okolí Chomutova

Nejatraktivnějším místem v okolí Chomutova je Kamencové jezero, které je jediné na světě a jehož okruh má délku 780 m. K dispozici je široká škála sportovních aktivit, každý si jistě vybere, např. vodní lyžování, potápění, nohejbal, plážový volejbal, tenis, minigolf aj. Nejen milovníky zvířat láká největší zoologická zahrada v Čechách – Podkrušnohorský zoopark, kde je možné vidět 190 druhů zvířat, Eurosafari s volně žijícími zvířaty, Safari Expres s výkladem průvodce. Rodiny s dětmi se svezou lokálkou Amálkou. Návštěvníky uchvátí skanzen Stará Ves. Dalším okouzlujícím přírodním úkazem je Bezručovo údolí, které je nejdelším a nejhlubším údolím v Krušných horách. Na základě svých přírodních hodnot bylo vyhlášeno v roce 2002 přírodním parkem. Oblast je turistickou křižovatkou mezi Chomutovem a Jirkovem na základě hojně využívaných cyklotras a turistických stezek, po kterých je možné vystoupat na Horu Sv. Šebestiána, Načetín, Kálek přes Blatno do Jirkova a zpět do Chomutova. Každoročně v září se v nedalekém Jirkově koná Hornická pouť s velkým množstvím atrakcí a stánků.
Na romantickém zámku Červený hrádek se každoročně konají srpnové Zámecké slavnosti, na nichž shlédnete vystoupení kouzelníka, tanečnic i rytířské turnaje.

TOPlist