Český ráj - informace o městě

Rozloha Českého ráje je 181,5 km2. Nadmořská výška se pohybuje od 235 m n. m. po 744 m n. m., což je vrh Kozákov. Český ráj má 23 zvláště chráněných území. Pro ty, co se orientují podle GPS souřadnic, je zeměpisná poloha následující: 50°27´- 50°39´ N, 15°01´ - 15°20´ E.

Tipy na výlety v Českém ráji

Středověký Hrad Kost, jehož jméno tak dobře vystihuje pevnost a nedobytnost hradu, byl založen před rokem 1349, podobně jako hrad Karlštejn. Nachází se asi 18 km jižně od Turnova v srdci Českého ráje.

Jičín, město pohádky. A stejně se jmenuje také proslulý festival, který se každoročně koná v září. Nejen pro děti, ale i pro dospělé je připraven bohatý program – tančí se, zpívá se, hraje se, kouzlí se a mnoho dalšího. Jičín je také branou do Českého ráje, neb se nachází na kraji chráněné krajinné oblasti a hlavně romantické město s výstavním historickým náměstím.

Na mnoha místech Českého ráje byl točen známý český rodinný film Jak dostat tatínka do Polepšovny. Bystrý divák, který zná tento kraj, si jistě všiml. Ti ostatní mají inspiraci, kam zajet na dovolenou.

Perla Českého ráje, Malá Skála, je malebným krajem pod skalní stěnou Vranovského hřebene v hlubokém údolí řeky Jizery. Na hřebenu jsou zbytky gotického hradu přístupné po vyhlídce. Každoročně se tu koná oblíbený hudební festival Benátská noc. Milé ubytování za rozumnou cenu nabízí Hotel Kavka přímo na Malé Skále.

Velmi známou oblastí Českého ráje jsou Prachovské skály. Toto skalní městečko je ideální na rodinné procházky, můžete si vybrat ze dvou prohlídkových okruhů – 1,5 km a 5 km. Také horolezci si tu přijdou na své, na pískovci se tu leze od nepaměti. A ještě poloha: Skály se tyčí 7 km severozápadně od Jičína.

Velkým lákadlem v Českém Ráji nedaleko Bozkova u Semil jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Nejen, že jsou jedinou zpřístupněnou jeskyní tvořenou dolomitem u nás, ale také se lze kochat nádhernými podzemními jezírky se smaragdově průzračnou vodou. Očarují zajisté každého.

Kozákov, tento čedičový vrch je hlavně známý jako naleziště drahých kamenů. Kdysi to byla činná sopka. Dnes se vydejte po značených turistických cestách.

Symbolem Českého ráje je zřícenina hradu Trosky, který dříve býval majestátním hradem. Tyčí se asi 12 km od Turnova. Říká se jim také Panna a Baba, neboť zříceninu tvoří dva samostatné skály připomínající zmiňované objekty. 

TIP na ubytování:

Vyberte si ten svůj hotel nebo penzion pomocí fotogalerie každého hotelu a díky recenzím skutečně ubytovaných klientů. V nabídce na HOTELY.cz lze nalézt ubytování různých kategorií.

 

 

TOPlist