České Švýcarsko - informace o městě

Oblast Českého Švýcarska je nejnovějším národním parkem v ČR, který vznikl v roce 2000. Když se řekne Pravčická brána nebo Labské pískovce, každý zná. Již v období romantismu uctívali švýcarští a němečtí malíři tento nádherný kraj ...

Základní charakteristiky Českého Švýcarska

Rozloha Národního parku České Švýcarsko je 79 km2. Nadmořská výška je pak od 116 m n. m. (kaňon Labe, Hřensko) po 619 m n. m. (Růžovský vrch).

Tipy na výlety v Českém Švýcarsku

Pravčická brána se nedávno ucházela o titul přírodní div světa. To se jí podle ankety nepovedlo, přesto se umístila v semifinále mezi 77 divy světa. Pro ty, kdo neznají, tak je to největší pískovcový oblouk v Evropě. Naleznete ji u Hřenska, když půjdete po ukazatelích chvilku lesem. Hřensko je zase nejníže položená obec v ČR a je to zároveň hraniční přechod. Do Hřenska lze připlout i lodí, a to z německého Bad Schandau.

U Jetřichovic se nachází skalní průrva, která byla díky Ferdinandovi Kinskému zpřístupněna schody. Dříve zvaná Trpasličí rokle nebo Andělské schody, dnes je známá pod názvem „Úzké schody“ či Myší díra. Tato skalní průrva se nachází kousek od oblasti Na Tokáni, což je bývalá hájovna a skupině srubů v národním parku asi 3 km na sever od Jetřichovic. Využijte skvělého ubytování v Hotelu Zámeček. Kromě zámecké atmosféry můžete zajít do sauny, na bowling nebo si zastřílet na laserové střelnici.

Edmundova neboli Tichá soutěska patří k nejcennějším a zároveň nejnavštěvovanějším částem Českého Švýcarska. Říčka Kamenice tu vytváří nádherný nádherný kaňon s vysokými pískovcovými stěnami. Utečte do této krásné přírody a odpočiňte si aktivně!

Sportovně laděné zajisté potěší krásná cyklotrasa z Děčína. Podél řeky Labe do Německa mineme Děčínský Sněžník a vrátíme se opět do Děčína. Měří 52,5 km a je středně obtížná. Oficiální centrum Českého Švýcarska je město Krásná Lípa. Sídlí zde správa Národního parku. Moderní informační centrum nabízí i balíčky s různými aktivitami. Jinak z historického hlediska je velice cenná lidová architektura. Nejstarší domy pocházejí z 18. století a je pro ně typický trojdílný půdorys s roubeným či hrázděným patrem s mansardovými střechami. 

Velmi zvláštní útvar ve tvaru slunce, kterému se říká ohnivec, vznikl pravděpodobně úderem blesku do skály. Exponát je vystaven v Domě Českého Švýcarska, ve kterém můžete mimo jiné shlédnout interaktivní výstavu o krásách fauny a flóry. Součástí výstavy, která je rozmístěná ve dvou patrech je i panoramatická projekce Krajina zrozená z písku a moře" či pohyblivé exponáty jako například lososí cesta, větrný mlýn, nebo labyrint v krajině.

České Švýcarsko je doslova pohádkový kraj. Točila se tu totiž známá česká pohádka Pyšná princezna. Projděte se stejně jako pohádkoví představitelé kolem romantických ruin středověkého mlýna, který se nazývá Dolský mlýn. Jistě si zde vzpomenete, jak král Miroslav zvítězil nad strážemi v bitvě a společně s princeznou je nastrkal do pytlů.

TIP na ubytování:

Nejen v Děčíně, ale i v Jetřichovicích, České Kamenici a jinde si můžete vybrat hotel nebo penzion. S výběrem vám pomůže rozsáhlá fotogalerie u každého hotelu nebo penzionu, a také recenze od skutečně ubytovaných klientů.

TOPlist