Česká Lípa - informace o městě

Česká Lípa se nachází v Libereckém kraji poblíž Lužických hor a rekreační oblasti Máchova jezera. Městem protéká řeka Ploučnice.

Historie České Lípy

První zmínka o historii České Lípy pochází ze 14. století. Pokles města byl zaznamenán během husitské revoluce a lužických válek. V průběhu 18. století v České Lípě vyrostly manufakturní podniky, které patřily k prvním v Čechách. V období fašismu se Česká Lípa stala jedním z center Hitlerovy páté kolony v Sudetech a později byly továrny nuceny zahájit válečnou výrobu. Po roce 1945 se do České Lípy vrátila většina obyvatel a s těžbou uranu přibyli i noví občané.

Kulturní zážitky

Za kulturou se můžete vypravit do Jiráskova divadla nebo do Kulturního domu Crystal. Nové vědomosti získáte ve Vlastivědném muzeu, které sloužilo jako augustiánský klášter založený Albrechtem z Valdštejna. Pokud máte rádi film, navštivte kino Crystal.
Na podzim si vychutnáte poslech vážné hudby na festivalu Lípa Musica. Ten můžete objevit i v dalších deseti městech Ústeckého a Libereckého kraje. Česká Lípa je tradičně prvním i posledním místem, kde ho můžete navštívit.
V blízkých Heřmaničkách se od roku 2000 koná každé léto festival Reggae Ethnic Session, který je určen posluchačům reggae, ska a word music.

Památky v České Lípě

V České Lípě lze navštívit kostel Všech svatých, Narození Panny Marie, sv. Máří Magdalény a Povýšení sv. Kříže. Zaujme vás vodní hrad Lipá, v jeho sousedství letohrádek Červený dům, novorenesanční radnice i empírová kašna.

Sport

V České Lípě je k dispozici široká nabídka sportů, bowling, squash, volejbal i tenis. Další sportovní zážitky zajistí plavecký bazén, střelnice, zimní stadion i půjčovna motokár.

Okolí České Lípy

Při návštěvě České Lípy si nenechte ujít výlet do Krušných hor s nejvyšším vrcholem Špičák. Kousek za městem se nachází údolí s pískovcovými skalami Peklo, které je národní přírodní památkou. O několik kilometrů dále se tyčí skalní hrad Sloup. V Zákupech objevíte zámek s rozsáhlým parkem a vzácnými dřevinami. Známý hrad Bezděz se nachází v Doksech, kde stojí i památník Karla Hynka Máchy.

TOPlist