Bruntál - informace o městě

Bruntál najdeme ve stejnojmenném okrese v Nízkém Jeseníku. Město spadá pod Moravskoslezský kraj a jeho jádro je městskou památkovou zónou. Území se rozkládá na dvě katastrální území, tj. původně ryze slezský katastr Bruntál – město a moravský Karlovec. Obce tvoří Bruntál, Karlovec a Kunov.

Historie

Bruntál vznikl kolem roku 1210, kdy ho založil moravský markrabě Vladislav Jindřich. Z institucionálního hlediska je nejstarším městem na území dnešního Česka. Nejstarší vyobrazení městského znaku z listiny roku 1287 zahrnuje postavu horníka, jelikož hlavním zdrojem prosperity byla dlouhá léta těžba drahých kovů. V 19. století se stal Bruntál nejznačnějším střediskem lnářského průmyslu v českém Slezsku. Mezi zdejší významné osobnosti se řadí přírodovědec Karl Anton Gebauer nebo zpěvačka a muzikantka Ida Kelarová.

Kultura v Bruntále

V Bruntále nechybí kino Centrum Bruntál, kde jednou měsíčně probíhá Studentský filmový klub a dvakrát denně se koná běžné promítání. Jako ve správném českém městě tu najdete i městskou knihovnu, městské divadlo a kulturní dům. Přes rok se pořádají poutě, festivaly či výstavy. Za všechny jmenujme například hudební festival Bruntálské indiánské léto.

Památky a zajímavá místa

V centru města Bruntál se nachází zámek Bruntál s parkem, který je jedním z nejdůležitějších památek regionu. Bruntál se pyšní nemalým seznamem kostelů. Uveďme si Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, Evangelický kostel nebo Barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné. Doporučujeme si prohlédnout starobylou budovu bývalého městského muzea – tzv. Gabrielův dům. Je typický pro slezskou renesanci ze 16. století a nachází se v rohu Náměstí míru. Mezi další významné bruntálské domy patří bývalý panský dům, Rodný dům Terezy Kronesové, Budova Společenského domu nebo Mildnerova vila. Další krásu města Bruntál tvoří Sloupy Panny Marie a Nejsvětější trojice. Tyto sloupy se staly jedním z nejviditelnějších znaků barokní architektury. Často bývají nazývány jako morové sloupy.

Příroda a okolí Bruntálu

Okolí Bruntálu vládne hned několik sopek. Jedna z nejmladších vyhaslých sopek Uhlířský vrch, vyhaslá čtvrtohorní sopka Venušina sopka, Velký Roudný se zalesněným vrchem a mladá sopka Nízkého Jeseníku Malý Roudný. Na řece Moravici naleznete vodní nádrž Slezská Harta.

TOPlist