Broumovsko - informace o městě

Broumovský výběžek - kouzelný, ale tak trochu zapomenutý region na severovýchodě republiky jakoby vklíněný do polského území. Oblast na jedné straně ohraničována státní hranicí a na straně druhé střežená trojicí měst a obcí – Hronovem, Odolovem a Radvanicemi. Ve výběžku leží CHKO Broumovsko.

Základní charakteristiky regionu Broumovsko

Broumovský výběžek s CHKO Broumovsko je nádhernou oblastí jejíž součástí jsou dvě národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny, oblast je ohraničena valem hor Javořích, Stolových a Jestřebích. Plošně zahrnuje část bývalého náchodského okresu a východní okraj bývalého okresu Trutnov. Region je známý především svými rozsáhlými skalními městy a unikátní církevní a lidovou architekturou. Status CHKO náleží Broumovsku od roku 1991. Rozlohou 410 km2 je oblast přibližně stejně velká jako sousední Krkonošský národní park. Nejvyšším vrcholem Broumovského výběžku je Ruprechtický Špičák (880 m n. m.), který leží na samé hranici s Polskem. 

Tipy na výlety na Broumovsku:

Díky tomu, že byl region v minulých desetiletích poměrně opomíjeným prožívá v současné době svoji renesanci. Má tedy podobný osud jako na polské straně Park Narodowy Gór Stolowych.
Lákadlem pro turisty jsou především Broumovské stěny a Adršpašsko-teplické skály. Jedny nabízejí především krásné výhledy do okolní krajiny a jsou prostorem pro až intimní výlety, kdy živáčka nepotkáte. Ty druhé nabízejí tajemná skalní města se stovkami pískovcových věží, ale v sezóně je zde možná lidí až příliš. Nejen pískovce jsou tím, za čím se do Broumovského výběžku vyplatí vyrazit. Zdejší krajina je pozoruhodná, krásná, ale také tajemná a nebezpečná. Najdeme zde jednak nádhernou panenskou přírodu, skály, výhledy, ale také bezpočet pozoruhodných historických a především církevních památek. Oblast je i vyhlášenou zásobárnou pitné vody. Tzv. Polická křídová pánev je důležitým zdrojem pro velká města a samotná voda čerpaná z Adršpaško-teplického podloží je synonymem čisty a zdraví. Věříme, že si tento kraj zamilujete a rádi se sem budete vracet.

Pokud máte v plánu do Broumovského výběžku zavítat jen na pár dní, pak není co řešit, doporučujeme Adršpašsko-teplické skály a procházku protáhnout až do Jiráskových skal. Celé okolí si pěkně z nadhledu můžete prohlédnout z nové rozhledny Čáp (785.9 m.n.m.). Výšlap je to nenáročný a občerstvit se cestou můžete třeba na horolezecké základně v barokním Zámečku Skály – Bischofstein. Další den můžete vyrazit třeba na Ostaš nebo z Meziměstí na Hvězdu a následně do Broumova, kde vás bude čekat Národní kulturní památka Broumovský klášter.

Broumovské Benediktinské opatství sv. Václava je impozantním komplexem založeným ve 13. století. V roce 1999 byla v klášterním kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází jen velice málo podobných historických kopií a ta broumovská je prý jediná ve střední Evropě. Klášter i jeho zahrada prošly v roce 2014 svým znovu zrozením a vzniklo zde Kulturní centrum Klášter Broumov. Klášterní zahrada je přístupná veřejnosti zdarma a to každý den od 8 do 20 hodin. Klášter je otevřen celoročně. Za zhlédnutí rozhodně stojí nádherně zdobený kostel sv. Vojtěcha, historická knihovna se 17 000 svazky knih, refektář s kopií Turínského plátna a mnoho dalšího.

Broumovský výběžek skrývá i unikátní soubor monumentálních barokních kostelů, které dohromady tvoří jedinečný památkový a architektonický útvar. Do skupiny patří kostel Kostel sv. Jiří a Martina v Martínkovicích, kostely ve Vernéřovicích, Ruprechticích a Otovicích, dále pak Heřmánkovicích, Bezděkově, Vižňově, Šonově a Božanově. Ty jsou z architektonické dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Z části schátralé kostely ožívají zejména o prázdninách, kdy v nich je pořádán letní hudební festival s názvem Za poklady Broumovska.

Pokud jste pravověrní turisté případně milujete jízdu na horských kolech je pro vás tento kraj jako stvořený. Čekají vás mírné kopce, úžasné vyhlídky, projížďky na koních i loďkách a pokud zavítáte spíše než do Adršpachu do Broumovských stěn, tak úžasný až absolutní klid.

Zima na Broumovsku? Pokud patříte mezi milovníky lyžování, může i tento region nabídnout lyžařské areály např. v Radvanicích, v Machově, v Janovičkách i Teplicích nad Metují. Vyznavači běžeckých tras najdou bílé stopy zejména v Javořích i Jestřebích horách, Machovsku, Adršpašsku, v samotných Broumovských stěnách, ale i kolem zámečku Bischofstein, který je obklopen pískovcovými skalami s lezeckými terény, jezírkem a zříceninou gotického hradu Skály. Přímo kolem zámecké zdi vede turistická značka z Teplic nad Metují směrem na Ostaš a Polici nad Metují.

Z oblíbených turistických tras pro pěší můžeme doporučit například:
Broumovskými stěnami na Hvězdu
Z Machova na Božanovský Špičák
Broumovské stěny, skalní hřiby a vyhlídky
Po skalních vyhlídkách a útvarech mezi Jiráskovými skalami a horou Ostaš

Z oblíbených tras pro cyklisty můžeme doporučit zejména tyto:
Trasa č. 4020 - Stolové hory
Cyklotrasy č. 22, č. 4020, č. 4003 a č. 4036
Cyklotrasa č. 4036 – Kolem skal
Cyklotrasa č. 4037 - Strmá
Trasa č. 4036 "Teplicko-adršpašský okruh"
Trasa č. 4001 - Vyhlídková cesta

TOPlist