Brno - informace o městě

Krajské město Brno leží v kotlině na řece Svratce a Svitavě, zároveň představuje centrum Moravy a je druhým největším městem České republiky. Charakteristické panorama tvoří dva vrchy, Špilberk a Petrov.

Historie Brna

První písemná zmínka o městě Brně se objevila v Kosmově kronice roku 1091. V letech 1231-1237 byly spojeny čtyři sídelní celky v jedno město, jež se postupně ohradilo hradbami. Roku 1243 zakládá Václav I. město tím, že uděluje královské privilegium. Další významnou událostí Brna bylo založení kláštera Aula Sanctae Mariae, roku 1323, královnou Eliškou Rejčkou, která do kláštera uvedla řeholnice cisterciáckého řádu. Hlavním městem Moravy se Brno stalo v roce 1641.

Kultura ve městě

K městu neodmyslitelně patří více než sedmdesátiletá tradice veletrhů a výstav, která je spojená s unikátním funkcionalistickým výstavištěm. Brněnské výstaviště je považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě, díky svému řešení a poloze. Ročně se tu pořádá na čtyři desítky specializovaných veletrhů, jichž se účastní společnosti z více než 50 zemí světa.
Každoroční mezinárodní hudební festival Špilberk, který založila Filharmonie Brno v roce 2000, je jediný výlučně symfonický mezi letními festivaly v českých zemích. Tento festival poskytuje jedinečný kulturní zážitek v prostředí historické pevnosti nad městem.
Další nevšední kulturní zážitky nabízí i Národní divadlo v Brně, Divadlo Bolka Polívky, Husa na Provázku, Moravská galerie, Muzeum města Brna, Dům umění či Technické muzeum.

Památky města Brna

Hrad Špilberk byl založen v 1. pol. 13. století. V 18. století se Špilberk stal mohutnou barokní pevností a zároveň i obávaným vězením. Od roku 1961 hrad slouží pouze výstavním účelům. Trojlodní katedrála sv. Petra a Pavla v novogotickém stylu se dvěmi štíhlými, vysokými věžemi, dominuje vrchu Petrov. V blízkosti katedrály stojí monumentální Dietrichsteinský palác ze 17. století. V prostorách paláce se nachází i dětské muzeum. Starou radnici s gotickým portálem a bohatou figurální výzdobou uvidíte ze Zeleného vrchu pod Petrovem. Je považována za nejzajímavější světskou stavbu v Brně. Obdivovat můžete kapucínský klášter s raně barokním kostelem Nalezení sv. Kříže či tzv. Novou radnici, komplex barokních budov, se sídlem Magistrátu města. K dalším hodnotným architektonickým památkám patří augustiniánský klášter na Starém Brně s bazilikou, jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo pozdně gotický kostel sv. Jakuba Většího na Jakubském náměstí. K památkám UNESCO v Brně patří vila Tugendhat.

Sportovní vyžití a turistické atrakce

Sportovním nadšencům je jistě známý Masarykův okruh s dlouholetou tradicí, který každoročně přitahuje tisíce milovníků silných strojů a rychlé jízdy. Díky parametrům patří ke špičkovým motocyklovým závodištím na světě.
V Brně je nejrůznější nabídka sportovního vyžití od aerobiku, amerického fotbalu, bojového umění, fitness, golfu až po horolezectví, jachting, kuželky, lukostřelbu, pétanque, squash nebo tenis. Pro cyklisty je k dispozici hustá síť turistických cest, silnic a cyklotras, které umožňují přístup do všech zajímavých koutů Jihomoravského kraje.

Brno a okolí

V okolí Brna se můžete dostat na hřebeny Bílých Karpat, do Lednicko-valtického areálu, kolem Lednických rybníků nebo chráněné krajinné oblasti Pálava, jež je od roku 1986 začleněna do světové sítě biosférických rezervací UNESCO. Lednicko-Valtický areál je z jedné strany vymezen novogotickým zámkem Lednice a ze strany druhé barokním zámkem ve Valticích. Oba tyto objekty jsou spojeny kaštanovou alejí. Areál se řadí mezi nejkrásnější ve střední Evropě a jsou v něm rozmístěny různé romantické stavby. Areál patří mezi památky, které figurují v seznamu UNESCO.
Ve Slavkově u Brna stojí zámek, jež je na místě původní středověké tvrze, a během 17. a 18. století získal podobu honosného barokního sídla. Historie zámku se spojuje s významnou Bitvou tří císařů, po které zde došlo k uzavření mírové dohody. V zámeckých prostorách je umístěna stálá expozice, věnovaná slavkovské bitvě.
Zámek Vranov nad Dyjí se tyčí na vysoké skále nad řekou, na místě původního středověkého hradu. V 17. století se z hradu stalo honosné barokní sídlo a v současné době je obklopen klasicistním parkem s oborou. Dominantou zámku je Sál předků.
Město Mikulov je známým centrem vinařství na Moravě. Víno je pěstováno ve vinicích pod Pálavou a je zpracováváno v podpálavských vinných sklepích. O výsledcích práce vinařů se můžete každoročně přesvědčit na Mikulovském vinobraní. Krásný pohled na celé město Mikulov a okolí se nabízí ze Svatého Kopečku.
Město Znojmo, jinak také nazývané ,,bílé město‘‘, leží na břehu řeky Dyje. Dominantou města je radniční věž z 15.století a v podzemí historického jádra se nachází labyrint chodeb, který se řadí k největším bludištím ve střední Evropě.
Součástí bohatého systému krasových jevů jsou krápníkové jeskyně Moravského krasu. V severní části Moravského krasu je součástí systému, ve které se ztrácejí dva potoky a dno Macochy. K vidění je zde unikátní krápníková výzdoba.

TOPlist