Břeclav - informace o městě

Jihomoravskou Břeclav naleznete 50 km od Brna na řece Dyji, v blízkosti rakouských a slovenských hranic. Břeclav je největším městem této oblasti, proto poskytuje vhodné zázemí pro objevování této lokality.

Historie Břeclavi

Historie Břeclavi je spojena s hradem Břeclav, který v 11. století založil kníže Břetislav I. Ve 13. století byl dřevěný hrad zbořen a na jeho místě byl postaven kamenný hrad. V následujícím století se Břeclav stala majetkem rodu Lichtenštejnů, kteří několik dalších století rozhodovali o chodu celého regionu. V průběhu husitských válek se hradu zmocnili husité, kteří ho bránili před Rakušany do roku 1434, bitvy u Lipan. Další vlastníci, Žerotínové, přestavěli v 16. století hrad na renesanční zámek.

Kultura v Břeclavi

Při návštěvě Břeclavi vaší pozornosti neunikne tradiční folklór, který zajišťuje místní soubor Břeclavan, založený v roce 1954. Při troše štěstí zhlédnete jeho vystoupení.
Můžete navštívit Galerii 99 s díly Antonína Vojtka. Další zastávkou při procházce městem může být Městské muzeum a galerie Břeclav, k jejíž neodmyslitelné součásti patří synagoga. Z kulturních památek můžete obdivovat kostel sv. Václava, kostel navštívení Panny Marie a břeclavský zámek. Na své si přijdou i milovníci filmů v kině Koruna.

Sport

Břeclav nabízí sportovní vyžití na letním koupališti, v krytém bazénu, na zimním stadionu, v aeroklubu či ve squash centru.

Břeclav a okolí

Výborným zpestřením při pobytu v Břeclavi je nepochybně letní vyhlídková projížďka nebo celoročně organizovaná plavba lodí, kde vás sveze Věstonická Venuše nebo Jitka. V okolí Břeclavi naleznete Lednicko-valtický areál, který je zapsaný do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za navštívení stojí také zámek Mikulov.

TOPlist