Blansko - informace o městě

Historie Blanska

Původní osada Blanska (Staré Blansko) byla založena na pravém břehu řeky Svitavy. První písemné doložení pramení z roku 1141 v listinách olomouckého biskupa Jindřicha Zdílka. Na městys bylo Blansko povýšeno v roce 1580. Velkým rozvojovým pokrokem se pro území stala výstavba železniční trati z Brna přes Českou Třebovou do Prahy v 19. století. Povýšení na město Blansko prožilo v roce 1905 dle dekretu císaře Františka Josefa I. Dnes jej obývá 22 tisíc obyvatel, představuje vstupní bránu do Moravského krasu a je zaměřeno zejména na průmysl.

Zajímavá místa

Blansko zdobí několik krásných náměstí, mezi něž patří Náměstí Republiky, umístěné v centru města. Zde byl vybudován vodotrysk s lavičkami, v létě zde promítá letní kino. Krásou parčíku s fontánkou oplývá Náměstí Svobody, kde naleznete labutě či dokonce bronzovou sochu hříbat. Podlouhlé Wankelovo náměstí v srdci Blanska tvoří výzdoba litinových soch. Zajímavým cílem je nově opravená Rožmitálová ulice s cihlově červenou dlažbou a lavičkami. Půvabným místem, obohaceným krásnou přírodou, se stal nově zrekonstruovaný park u Zborováka. Památník bitvy u Zborova najdete v blízkosti vlakového nádraží.

Památky Blanska

Důležitou historickou památku představuje renesanční zámek, na místě původního gotického manského dvora. V minulosti zde pobývala řada významných osobností, spisovatel Ferdinand von Saar nebo lékař a archeolog Jindřich Wankel. V prostorách zámku je zároveň umístěno Muzeum Blansko. Zmiňme se o dřevěném kostelíku, původně určeném jako exponát na Výstavu soudobé kultury v Brně. Jde o nejstarší kostelík „sedmihradsko-marmarošského typu", tzv. rusínská gotika, na území ČR. Novějším kostelem je kostel sv. Martina, který vlastní starobylý zvon, jeden z nejstarších na Moravě. Jako další zajímavou památku navštivte Klamovu huť, poslední zachovanou huť železáren z 19. století.

Sport a kulturní akce

Blansko je čím dál více označováno jako „město sportu“. Tím se zasloužilo díky většímu počtu sportovních klubů a oddílů, kde se vyšplhala na vrchol mnohá významná jména. Jde například o olympijského vítěze v hodu diskem a zároveň blanského rodáka Ludvíka Daňka. Ve městě je také postaveno několik moderních sportovišť – kryté lázně, aquapark, rekonstruovaná hřiště nebo tělocvičny. Ke sportovním a současně kulturním akcím nelze zapomenou uvést červnový mezinárodní Půlmaraton Moravským krasem nebo podzimní cestovatelsko-dobrodružný festival Rajbas Outdoor Kotlík.

TOPlist