Beskydy - Valašsko - informace o městě

Beskydy leží na území Moravskoslezského kraje a patří do oblasti Karpatského oblouku. 53 zvláště chráněných území jednoznačně naznačuje atraktivnost Beskyd. Mají co nabídnout ve všech 4 ročních období. A proslavil je Petr Bezruč, který si tuto oblast zamiloval ...

Základní charakteristika Beskyd

Rozloha Beskyd je 1160 km2. Zaujímají největší chráněnou krajinou oblast v ČR. Nadmořská výška Beskyd se pohybuje od 350 - 1324 metrů. Nejvyšším vrcholem Beskyd je pak Lysá hora měřící 1324 metrů. Orientujete-li se pomocí GPS, poté se Vám budou hodit souřadnice: 49°11´ - 49°40´ N, 17°59´ - 18°45´ E.

Tipy na výlety v Beskydech

Nedá se nezmínit o Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Český skanzen byl založen již roku 1925 a probíhají zde akce inspirované folklorem, tradičními řemesly a lidovými zvyky v jednotlivých částí muzea, z nichž nejnavštěvovanější je Valašské městečko. Město Rožnov pod Radhoštěm nabízí kromě zmíněného lákadla evropského významu také sportovní a kulturní vyžití. Tak třeba X-bungee a trampolíny předznamenávají zábavu s trochou adrenalinu pro děti i dospělé. A lázeňský dům původně sloužil jako otevřená kolonáda, nyní je zde restaurace a kulturní centrum s mnoha akcemi po celý rok.

Na mystickou horu Radhošť, vede příjemná nenáročná procházka, kterou je možno absolvovat i s dětmi. Zpestřením vám budou Pustevny, které jsou zn&aaceute;mé hlavně jako zimní horské středisko. Pustevny jsou horské stavby ze dřeva postavné v lidovém slohu a pojmenované po poustevnících, kteří zde žili. Na cestě také potkáte dominantní sochu Radegasta, pohanského boha úrody.

Slavný hudební skladatel Leoš Janáček se narodil v obci Hukvaldy, kde si můžete dokonce prohlédnout jeho rodný dům. Každoročně se také pořádá světově známý festival Janáčkovy Hukvaldy, který se koná zejména na hradě. Ten stojí za to navštívit i když tam není zrovna žádná akce, už jen uchvátí pohled na 2,5 metrů širokou kamennou zeď kolem dokola.

Lysá hora je každodenně cílem množství turistů, kteří si nenechají ujít nádherný výhled nejen na celé Beskydy a okolí, ale při troše štěstí i na Tatry. Je to všem výšlap pekelný. Často míváte pocit, že už tam přeci musíte být, když pak v dálce zahlédnete vysílač na vrcholu :-). Je to výzva!

Okolí města Teplice nad Bečvou nabízejí hned několik zajímavostí najednou: nejhlubší středoevropskou propast, jejíž dno ještě nebylo nalezeno; dále lázně s léčivou minerální vodou, Zbrašovské aragonitové jeskyně vzniklé z atmosférických a teplých minerálních vod; či hrad Helfštýn - cesta k němu vede zalesněnými kopci a půvabným údolím řeky Bečvy.

Milovníky alkoholických nápojů, a to těch silnějších, jistě potěší návštěva Vizovic, kde sídlí firma Rudolfa Jelínka. Čeká na vás prohlídka prostorů a odborná exkurze s ochutnávkami různých druhů lihovin, vč. možnosti nákupu slivovičky. Nejen abstinenti mohou navštívit ve Vizovicích zámek a jeho rozsáhlou sbírku porcelánu a obrazů.

TIPem na ubytování je Hotel Petr Bezruč, umístěný pod Lysou horou a nabízející obrovskou kapacitu lůžek. Anebo Horský hotel Soláň ve Velkých Karlovicích. Je proslulý svou rodinou atmosférou.

TOPlist